Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopiec Krakusa jak twierdza osadzona na skale. Mało kto zna ten obiekt z takiej perspektywy

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Zimowy krajobraz nadaje kopcowi surowości
Zimowy krajobraz nadaje kopcowi surowości Marcin Banasik
Zdjęcia Kopca Krakusa zazwyczaj oglądamy wiosną podczas Święta Rękawki, kiedy otoczony jest średniowiecznymi obozowiskami. Okazuje się jednak, że obsypany śniegiem też potrafi robić wrażenie. Dodatkowego efektu dodaje ogromne zbocze skalne kamieniołomu Liban, na którym jest położony kopiec. Zobaczcie zdjęcia z drona!

Na prawym brzegu Wisły

Kopiec Krakusa to kopiec znajdujący się na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Podgórze, usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty (271 m). Wysokość od podstawy – 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski).

W historycznej Małopolsce poza Krakowem wielkie kopce kurhanowe znajdują się jeszcze w Krakuszowicach, Leszczkowie, Sandomierzu, Sólcy, Święcicy i Złotej.

Archeolodzy we wnętrzu kopca

W latach 1933-1937 w Krakowie były prowadzone prace archeologiczne w jego wnętrzu. Badaczom przyświecał cel znalezienia szczątek legendarnego władcy. Jednakże nie odkryto dowodów na to, że kopiec miał pełnić rolę kurhanu. Pewnym jest, że ówcześni archeologowie odkopali różnego rodzaju artefakty oraz resztki około 300-letniego dębu. Sponsorem prac był Marian Dąbrowski, założyciel Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kopiec Krakusa jak twierdza osadzona na skale. Mało kto zna ten obiekt z takiej perspektywy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto