Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsekracja kościoła parafialnego w Tarnowcu. Wyjątkowa uroczystość w dzień odpustu ku czci św. Józefa Rzemieślnika przejdzie do historii

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tak wyglądała poniedziałkowa uroczystość kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Tarnowcu
Tak wyglądała poniedziałkowa uroczystość kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Tarnowcu Robert Gąsiorek
W poniedziałek 1 maja odbyła się uroczysta konsekracja kościoła w parafii pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Tarnowcu. Uroczystość, której przewodniczył biskup Andrzej Jeż, odbyła się w dniu odpustu ku czci patrona podtarnowskiej parafii. W wydarzeniu, które zapisze się na kartach historii parafii, wzięły udział tłumy mieszkańców. Zobaczcie zdjęcia z tej niezwykłej uroczystości. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Konsekracja kościoła w parafii koło Tarnowa

Parafa w Tarnowcu została erygowania przez biskupa Jerzego Ablewicza 6 grudnia 1980 roku. Prawie 43 lata po tym wydarzeniu parafia przeżywała kolejny wielki dzień.

1 maja ordynariusz diecezji tarnowskiej bp. Andrzej Jeż dokonał konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Józefa Rzemieślnika.

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1983 roku, gdy proboszczem parafii był ks. Stanisław Goryl. Prace trwały w sumie kilka lata i w 1990 roku kościół został poświęcony przez biskupa Józefa Gucwę.

- Chociaż od poświęcenia kościoła minęły 33 lata, to jednak przez ten uroczysty akt dedykacji pragniemy na zawsze i ostatecznie oddać tę świątynie Bogu. Dedykacja kościelna, nazywana dawniej konsekracją należy do najbardziej uroczystych i podniosłych aktów liturgicznych, jakie zna kościół. Ta liturgia jest jedyna w swoim rodzaju. W danej świątyni jest celebrowana tylko raz w jej historii, a więc ma wymiar wydarzenia iście historycznego - mówił podczas homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Uroczystość konsekracji miała bardzo podniosły charakter. Rozpoczęła się od procesyjnego wejścia do kościoła biskupa wraz z innymi kapłanami i służbą liturgiczną. W świątyni były wtedy wygaszone światła, odsłonięty ołtarz, a tabernakulum było puste. Konsekracja rozpoczęła się od skropienia ołtarza, a także ścian kościoła i wiernych, wodą święconą. Później w tak zwanej mensie ołtarzowej zostały umieszczone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ostatnim elementem obrzędu było namaszczenie olejem ołtarza, oraz ścian kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika.

Czczą św. Józefa przez cały rok

Dziś parafia w Tarnowcu liczy około 2,5 tysiąca wiernych. Oprócz mieszkańców Tarnowca są to także osoby zamieszkujące ulice w Tarnowie takie jak: Górska, Leliwitów, Rudy Młyny, Szczytowa, część Tuchowskiej, Wypoczynkowa i Wysoka.

Obecnie w parafii pracuje dwóch kapłanów. Proboszczem jest ks. Tadeusz Michalik, a w posłudze pomaga mu wikariusz ks. Dawid Kłębczyk.

Poniedziałkowa konsekracja kościoła odbyła się w dniu odpustu ku czci patrona parafii św. Józefa Rzemieślnika. Jego kult w parafii trwa jednak przez cały rok. W każdą pierwszą środę miesiąca odprawiane jest specjalne nabożeństwo do patrona, podczas którego odczytywane są intencje i podziękowania, które parafianie wrzucają do specjalnej skrzynki.

Na placu kościelnym znajduje się również okazała figura św. Józefa, którą w 2005 roku z okazji 25-lecia parafii ufundowali parafianie. W tym czasie założono również ogród maryjny, w którym stanęła figura Matki Bożej z Lourdes.

Pomoc dla Ukrainy płynie z Tarnowa

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto