Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Sztuka Sakralna od XIII do XX Wieku"

  Muzeum Archidiecezjalne
  Kraków, ul. Kanonicza/19-21, +48 12 628 82 11

  Od 26.01.2013 do 31.12.2018

  • od 5zł

  Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły od początku swego istnienia gromadzi zbiory sztuki sakralnej od średniowiecza po czasy współczesne. Aktualna ekspozycja jest prezentowana od 2001 r. i została podzielona na cztery zasadnicze działy: rzeźba, malarstwo, złotnictwo i tkaniny.
  Najcenniejszym dziełem, którym może się poszczycić muzeum, jest najstarsze polskie malowidło, pochodzące z poł. XIII wieku z Dębna Podhalańskiego i przedstawiające dwie święte niewiasty: śś. Katarzynę Aleksandryjską i Agnieszkę (tzw. Święte z Dębna).
  Rzeźba eksponowana w muzeum sięga XIV i XV w. Są to w większości figury tzw. Pięknych Madonn, utrzymane w tzw. stylu łamanych szat (m.in. Madonna z Dzieciątkiem Czulic (ok. 1400) czy Ludźmierza (ok. 1420). Muzeum posiada również bogaty zbiór rzeźby ołtarzowej z XVII i XVIII w. Z działu złotnictwo, na uwagę zasługują kielichy mszalne, a zwłaszcza bogato zdobiony kielich z Nowej Góry z pocz. XVI w., a także monstrancja z łódką i kadzielnicą z Zielonek i Korzkwi z I poł. XVII w. i relikwiarz św. Stanisława Kostki z ok 1783 r.
  Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przechowuje imponujący zbiór szat liturgicznych, liczący przeszło 1000 obiektów, sięgających swym pochodzeniem nawet XIV i XV w.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  ssss (gość)

  totalna głupota

  Pacjencie! Czy znasz swoje prawa?