Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera"

  Muzeum Archeologiczne
  Kraków, ul. Senacka/3, +48 12 422 71 00

  Od 11.11.2013 do 31.12.2018

  • Brak informacji o cenie

  Wystawa przedstawiająca nieznaną dotąd szerszej publiczności część naszych zbiorów, mianowicie kolekcję utworzoną przez Władysława Klugera pod koniec XIX wieku. Wchodzące w jej skład zabytki pokazywaliśmy kilkakrotnie na okazjonalnych wystawach czasowych, dopiero teraz jednak zorganizowaliśmy stałą ekspozycję, ograniczoną jednakże do zabytków ceramicznych, niezwykle zresztą atrakcyjnych.
  Wystawa jest także wyrazem uznania dla osoby i dzieła twórcy kolekcji, Władysława Klugera. Jest on jedną z niezwykłych i wielce zasłużonych postaci w polskiej, a zwłaszcza krakowskiej archeologii. Postać u nas w Polsce niemal zupełnie nieznana, w dalekim Peru w pełni doceniana z uwagi na znaczące w ponadnarodowej skali osiągnięcia inżynierskie i naukowe (drogi kolejowe w Andach, projekty z zakresu inżynierii wodnej). Pomimo krótkiego życia (zmarł w wieku 35 lat) pozostawił po sobie długą listę zawodowych osiągnięć. Kluger przez jakiś czas był nawet rektorem Politechniki w Limie, a dla podkreślenia dokonanych dla Peru zasług w stolicy tego kraju ustawiono jego pomnik. Jego losy były typowe dla losów wielu zdolnych Polaków, którzy w warunkach zaborów nie mogli w kraju realizować swych planów.
  Władysław Kluger był też miłośnikiem i badaczem kultur indiańskich. Zgromadził sporą kolekcję zabytkowych przedmiotów, które częściowo nabył w drodze kupna, częściowo zaś zdobył w trakcie amatorskich badań wykopaliskowych na cmentarzysku w miejscowości Ancón. Zebrane zabytki przekazał w roku 1876 Muzeum Starożytności przy Akademii Umiejętności w Krakowie. Z kolekcji liczącej 1000 zabytków ocalały do dziś 233 okazy, które wchodzą w skład zbiorów Działu Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich MAK. Zbiór peruwiańskich naczyń został ostatnio odrestaurowany, natomiast wchodzące w skład kolekcji tkaniny zakonserwowane.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Najpopularniejszy Trener Personalny

  Najpopularniejszy Trener Personalny