Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Mieszczański Dom"

  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Kamienica Hipolitów
  Kraków, ul. pl. Mariacki/3

  Od 6.07.2013 do 31.12.2018

  • od 9zł

  Na dwóch piętrach kamienicy Hipolitów urządzono wystawę wnętrz. Możemy więc zobaczyć gabinet bogatego mieszczanina z XVII w., którego ozdobą jest stiuk Fontany. Obok niewielki gabinecik z tego czasu z zachowaną szafką w ścianie.
  Stamtąd przechodzimy do sypialni ozdobionej rokokowymi malowidłami w pastelowych kolorach i meblami zdobionymi dekoracją kwiatową. Dalej znajduje się bawialnia urządzona meblami z różnych epok, a więc w taki sposób, jak niegdyś urządzano mieszkania. Ściany zawieszone są obrazami, bowiem mieszczanie chętnie kolekcjonowali obrazy.
  Największą salę zajął „Pokój kolekcjonera”. W okresie autonomii galicyjskiej wielu krakowian, a także osiedlających się tu przyjezdnych, gromadziło wspaniałe kolekcje dzieł sztuki zarówno dawnej jak i współczesnej. Kolekcje te zapełniały gęsto ich mieszkania, tworząc prawdziwe muzea – i taki właśnie jest „Pokój kolekcjonera”.
  Na drugim piętrze pokazano mieszkanie rodziny z końca XIX w. Jest tu „Pokój babci”, przytulny, nieco staroświecki i zagracony mnóstwem drobiazgów, jest „Pokój panienki” – urządzony skromnie i bezpretensjonalnie prostymi sprzętami, bez nadmiernej ilości ozdób.
  Ośrodkiem życia jest jadalnia ze stołem na środku – wisząca nad nim lampa naftowa rzuca ciepłe światło. Wielki kredens, obficie rzeźbiony, zastawiony jest rozmaitymi naczyniami, obok na stoliku błyszczący samowar.
  O pozycji gospodarzy domu świadczy jednak salon, w którym króluje fortepian i wielka kanapa. Zdobią go obrazy i kilimy, a także serwantka z mnóstwem drobiazgów oraz rozłożysta palma.
  Na koniec można zajrzeć do „Sypialni państwa”, urządzonej garniturem mebli, w którym najważniejszą rolę odgrywają małżeńskie łoża. Zaś dwa gołąbki ze złoconej ramy lustra przypominają o trwałości małżeńskiego związku.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Jak dobrą masz pamięć? Co wydarzyło się w roku 2018? QUIZ