Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia-5 maja 1988"

  Muzeum PRL-u
  Kraków, ul. Os. Centrum E/1, +48 12 446 78 21

  Od 26.04.2018 do 13.01.2019

  • Brak informacji o cenie

  Trzydzieści lat temu w nowohuckim kombinacie metalurgicznym, Hucie im. Lenina, wybuchł strajk. Mieszkańcy Krakowa przekazywali sobie informację: „huta stanęła”. W ciągu kilku godzin protest zainicjowany z przyczyn ekonomicznych nabrał charakteru solidarnościowego. W tych dniach doszło do zespolenia trzech grup domagających się spełnienia postulatów strajkowych: niepracujących już w HiL liderów Solidarności z lat 1980–1981, którzy po kryjomu przedostali się na teren Kombinatu, aktywnych w latach 80. członków podziemnych struktur oraz osób nowych – inspiratorów strajku.
  Wystawa nakreśla historię Solidarności, przybliża przyczyny, charakter i skutki działalności antykomunistycznej w PRL. Przypomina o paradoksie Nowej Huty, która – budowana z zamiarem stworzenia idealnego socjalistycznego miasta – wraz z upływem lat stała się jednym z ważniejszych ośrodków sprzeciwu społeczeństwa wobec władzy. Wystawa przez pryzmat protestu nowohuckich robotników ukazuje opozycyjne cele i ideały lat 80., a także ponadczasowe wartości, takie jak solidarność, odwaga, lojalność.
  Narracja o strajku, jego genezie, przebiegu i konsekwencjach jest opatrzona licznymi fotografiami wykonanymi przede wszystkim na terenie Kombinatu oraz eksponatami związanymi głównie z Hutą im. Lenina oraz działalnością opozycji. Wystawa opowiada też o skali wsparcia wobec hutników ze strony różnych środowisk. Lokuje nowohucki sprzeciw w szerszym kontekście strajków, które wybuchły w całym kraju wiosną i latem 1988 r.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Najpopularniejszy Trener Personalny

  Najpopularniejszy Trener Personalny