Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Garncarstwo prahistoryczne"

  Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Oddział w Nowej Hucie
  Kraków, ul. Sasanek/2a, +48 12 640 80 60

  Od 4.02.2013 do 31.12.2018

  • od 7zł

  Stała ekspozycja, prezentująca zbiory nowohuckiego Oddziału Muzeum Archeologicznego, poświęcona garncarstwu prahistorycznemu, mieści się w budynku renesansowego dworu obronnego w Branicach.

  Wystawa ukazuje historię garncarstwa na ziemiach polskich od czasów pojawienia się pierwszych naczyń glinianych w VI tysiącleciu p.n.e. do końca średniowiecza. Znaleziska naczyń i ich fragmentów, stanowiące najliczniejszą grupę zabytków archeologicznych, są ważną przesłanką wykorzystywaną przy odtworzeniu mapy dawnego osadnictwa. Wieloletnie poszukiwania archeologów pozwoliły odkryć prawie 140 stanowisk archeologicznych zlokalizowanych na terenie Nowej Huty. Obszar ten jest, pod względem rodzaju i liczby znalezisk, miejscem wyjątkowym. Prace wykopaliskowe prowadzone w tej części Krakowa dostarczyły badaczom ogromnej wiedzy dotyczącej pradziejów regionu i Polski.

  Wystawa, powstała w oparciu o bogate zbiory nowohuckie, przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców. Zgromadzone na niej zabytki prezentują wycinek odległej historii i ilustrują rozwój garncarskiego rzemiosła oraz dokonujące się w nim przemiany na przestrzeni wieków.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pacjencie! Czy znasz swoje prawa?