Wybierz region

Wybierz miasto

  Nowa Huta w teatrze – prelekcja // Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

  Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie
  Kraków, ul. Os. Górali/5, +48 12 644 27 65

  18:00 - 20:00 Czwartek, 13 czerwca

  • Wstęp wolny

  Nowa Huta w teatrze – prelekcja // Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

  Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Gorali 5

  Prelekcja o Nowej Hucie w działach teatralnych w ramach projektu Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie i obchodow 70-lecia Nowej Huty. Prowadzenie: Maria Wąchała-Skindzier. Wstęp wolny.

  Nowa Huta, począwszy od pierwszych lat budowy aż po dziś dzień, pozostaje istotnym i wdzięcznym tematem realizacji teatralnych. Podczas odczytu zostaną omowione spektakle z udziałem nowohuckiego „genius loci”. Do kontekstow miejsc, związanych z lokalizacją Nowej Huty, odwoływali się pierwsi dyrektorzy i reżyserzy Teatru Ludowego. Wystarczy przypomnieć przedstawienie inaugurujące działalność tego teatru w 1955 roku pt. „Krakowiacy i Gorale”. Jeszcze wcześniej w amatorskim Teatrze „Nurt” premierę miał komediowy „Wodewil Nowohucki”. Dzieło teatru zaangażowanego w tożsamość nowohucką pielęgnuje obecnie Teatr Łaźnia Nowa. Podczas prelekcji dowiemy się jeszcze m.in. o tym, jakie spektakle przygotowywano na jubileusze Nowej Huty w czasach PRL-u, na czym polegał fenomen terapii poprzez sztukę w Teatrze Ludowym oraz jak wygląda udział nowohucian w tworzenie spektakli w Łaźni Nowej. Odczyt będzie stanowił zatem swoisty przegląd, kompendium obecności Nowej Huty w spektaklach teatralnych na przestrzeni 70 lat.

  Maria Wąchała-Skindzier - historyczka, pracownik Muzeum Krakowa. Jej zainteresowania badawcze i wystawiennicze zogniskowane są wokoł narracji muzealnych na temat PRL-u, historii życia codziennego, kultury i tożsamości mieszkańcow miast postsocjalistycznych, socjologii teatru, oddolnej działalności kulturotworczej, partycypacji w kulturze. Koordynator projektow związanych z historią mowioną. Głowna inicjatorka i kierownik projektu „Opowiedz mi miasto”.

  Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie - cykl spacerow i prelekcji, podczas ktorych będziemy opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstow kultury. Na warsztat weźmiemy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu dowiemy się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodow 70-lecia Nowej Huty.

  Szczegołowe informacje:
  Dział Animacji i Promocji Kultury
  Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
  os. Gorali 5, 31-959 Krakow
  tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
  www.okn.edu.pl
  www.facebook.com/oknorwid

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Którą serialową mamą jesteś? QUIZ