Igrzyska Europejskie Kraków 2023. Polskie rugbystki idą jak burza

Polki pewnie wygrały z Portugalią 26:0
Polki pewnie wygrały z Portugalią 26:0 Anna Kaczmarz
Rozpoczął się turniej rugby 7-osobowego na Igrzyskach Olimpijskich. Na stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie pokazaya się m.in. reprezentacje Polski kobiet i mężczyzn.

Polki faworytkami

O ile panie zaliczają się do faworytek imprezy o tyle mężczyźni zbierają doświadczenie. Zawodniczki prowadzone przez Janusza Urbanowicza wymieniane są w gronie głównych kandydatek do walki o medale, w końcu to aktualne mistrzynie Europy, a co za tym idzie o przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Bezpośrednio olimpijskie bilety wywalczą złoci medaliści w zmaganiach kobiet i mężczyzn. Zespoły z miejsc 2 i 3 zagrają z kolei w barażu interkontynentalnym, przedłużając swoje szanse na awans.

Już pierwsze spotkanie potwierdziło ogromna dominację Polek. Turczynki zostały rozbite w proch i pył. To spotkanie było jak dobry sparing dla Polek. Bardzo szybko Polki narzuciły swój styl gry. Sylwia Witkowska zrobiła pierwsze przyłożenie. Po chwili było 10:0. Błędy Turczynek powodowały, że Biało-czerwone mogły czuć się swobodnie, nie miały rywalek. Rywalki gubiły się pod pressingiem naszych reprezentantek. To był po prostu koncert gry. Po przerwie gospodynie nieco pofolgowały, ale i tak wygrały bardzo efektownie.

Z Portugalkami tak łatwo już nie było, ale Pamięta zrobiła akcję 7-punktową, a potem nasze reprezentantki stopniowo zwiększały dystans. A przeciwniczki w ogóle nie przechodziły połowy. Co ciekawe, w drugiej części meczu Polski trochę odpuściły, pozwoliły na grę rywalkom, ale już nie na punkty.

Kolejna wygrana pozwoliła im na pewny awans do ćwierćfinału, choć w poniedziałek zmierzą się jeszcze w grupie z Niemkami.

Polska – Turcja 50:0 (33:0)
Punkty: Pamięta 15, Schuster 5, Kołdej 5, Paszczyk 5, Klichowska 5, Maliszewska 5, Witkowska 5, Wardaszka 5, Druzgała 2.

Polska - Portugalia 26:0 (26:0)
Punkty: Pamięta 11, Kołdej 5, Klichowska 5, Witkowska 5.

Rywalizacja toczy się w trzech grupach. Do ćwierćfinałów awansują po dwa zespoły z każdej grupy oraz dwie czołowe ekipy z trzecich miejsc. Potem rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym. Medale zostaną rozdane we wtorek.

Mężczyźni się uczą

O ile z występem kadry kobiet wiążemy spore nadzieje, o tyle reprezentacja mężczyzn na Igrzyskach Europejskich ma za zadanie głównie zebrać cenna doświadczenie. Każdy zdobyty punkt będzie wielkim sukcesem. Mężczyźni tez rywalizują w trzech grupach, system rozgrywek jest taki sam, jak u kobiet.

Polacy byli tłem dla Irlandii w pierwszym meczu. Stracili pierwsze punkty już po 50 sekundach. Było 0:7 i z każda minutą rosła przewaga rywali. Naszych reprezentantów nie było stać na jedną choćby skuteczną akcję. Im bliżej było końca meczu tym większe zmęczenie wdało się w szeregi Biało-czerwonych i doznali sromotnej porażki. Podobnie było w kolejnym meczu - z NIemcami.

Irlandia – Polska 66:0 (26:0)
Niemcy - Polska 47:0 (26:0)