MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Florystyka, sztuką układania kwiatów

Kini
Kini
Florystyka jest nowoczesnym bukieciarstwem. Zawód ten różni się znacznie od tradycyjnego układania kwiatów, które wykonuje się w kwiaciarniach. Na czym zatem polega różnica?

Jak twierdzi dr Grażyna Pawłowska w Uniwersytetu Rolniczego, współczesny florysta jest osobą wszechstronnie wykształconą, która zna nie tylko swój warsztat i potrafi według obowiązujących zasad zaaranżować bukiet, ale zna przede wszystkim kwiaty.

Poziom dzisiejszego bukieciarstwa
Jak twierdzi Grażyna Korzekwa, mistrzyni Polski w układaniu kwiatów poziom współczesnych bukieciarek jest bardzo różny. - Nie ma czegoś takiego, że ktoś po prostu zaczyna sobie układać kwiaty bez przeszkolenia i ciągłego uzupełniania wiedzy. Trzeba się cały czas w tym kierunku szkolić i orientować w tym co się dzieje na rynku, gdyż każda pora roku oznacza pojawienie się nowości w sztuce bukieciarskiej.

Odstępstwem od tej reguły okazuje się fakt, że przy tworzeniu bukietów ślubnych, floryści nie kierują się trendami. Bardziej zwracają uwagę na kolorystykę i sam wygląd panny młodej. - Tendencje odczuwalne są w modzie, natomiast my staramy się intuicyjnie do niej dopasować kwiaty - mówi Grażyna Korzewa.

Co więcej profesjonalny florysta bierze pod uwagę nawet charakter czy temperament danej osoby, by indywidualnie skomponować dla panny młodej idealnie dopasowny bukiet. Do tego oprócz samej wiedzy potrzeba jednak talentu i serca.

Uwaga na zdobienia kwiatów
W lokalnych trendach bardzo powszechne stało się tzw. stopniowanie kwiatów oraz obwijanie ich w materiał, przypominający pęczek pojedynczych, zlepionych ze sobą nitek. Wśród klientów pojawiła się nawet reguła, że kwiaty obwinięte w taki kokon są po prostu nieświeże. Głównie dotyczy to róż. Okazuje się, że pani Grażyna Korzewa spotkała się z tego typu zdobieniami już 10 lat temu, jednak jak twierdzi, dziś jest to nadużywane i materiał wykorzystywany jest  po to, żeby pozbyć się kwiatów, które nie nadają się już do sprzedaży. Jednocześnie trudno mówić o regule, bowiem jedni faktycznie oszukują, inni chcą po prostu przybrać kwiat.

Czy warto się uczyć bukieciarstwa?
Jak twierdzi mistrzyni Polski we florystyce, warto zacząć od profesjonalnego uczenia się.
- W tym momencie na rynku jest dostępnych wiele kursów, tzw. widm, które prowadzą florystki samozwanki, tak to żartobliwie nazywam, które nie potrafią zrobić podstawowych rzeczy, a uczą innych. Przestrzegając przed takimi szkołami, mogę poradzić, aby tej sztuki uczuć się u dobrych profesjonalistów, bo to na pewno kiedyś zaowocuje.


Gdzie szukać wykształcenia?

Jak twierdzi dr Grażyna Pawłowska z Uniwersytetu Rolniczego każda kwiaciarka, czynnie wykonująca swój zawód powinna być z wykształcenia florystyką. Coraz więcej jest wyedukowanych florystów na poziomie, jakiego byśmy sobie życzyli, z tym że osoby które chcą posiąść taka wiedzę nie bardzo maja się gdzie uczyć. Zawód florysty w Polsce stał się popularny dopiero kilka lat temu.

Uniwersytet Rolniczy wychodząc naprzeciw ludziom chcącym zdobyć taką wiedzą otworzył nowy kierunek studiów podyplomowych z florystyki. Będzie można na nim zdobyć wiedzę, a także nauczyć się sztuki układania kwiatów. Zajęcia prowadzić będzie min. Grażyna Korzekwa.



Zobacz zdjęcia:

Na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbył się pokaz układania kwiatów w wykonaniu Grażyny Korzekwy, mistrzyni Polski w układaniu kwiatów, któa przez ponad godzinę układała bukiety ślubne, bukiet dla teściowej oraz aranżację na stół bankietowy.







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto