Dodaj ocenę firmy
Ścieżki rowerowe Kraków: Garb Tenczyński

Ścieżki rowerowe Kraków: Garb Tenczyński

tel:
Zobacz na mapie

Jurajski szlak rowerowy znakowany kolorem czerwonym ma blisko 200 km długości. Zaczyna się w Bronowicach Nowych i prowadzi do Częstochowy. Proponujemy poznać jego odcinek od Krzeszowic do Zabierzowa, prowadzący przez Garb Tenczyński. Jest to wyniosły, zalesiony teren, ograniczony od północy Rowem Krzeszowickim, po którego południowej stronie biegnie autostrada Kraków - Katowice.

Ze stacji kolejowej w Krzeszowicach jedziemy w kierunku południowo-zachodnim, wspólnie ze szlakami niebieskim i żółtym przez Tenczyńską Górę, wieś Tenczynek. Mijamy Staw Wroński i leśną drogą dojeżdżamy do węzła szlaków w pobliżu wsi Rudno. U stóp góry, na której znajdują się ruiny zamku Tęczyńskich. Do samych ruin doprowadza szlak niebieski.

Ruiny zamku Tęczyńskich, pochodzącego z XIV wieku, stanowią wspaniały punkt widokowy. Same są również widoczne z daleka (np. z autostrady), ponieważ stoją na wyniosłym wzgórzu (411 m npm), stanowiącym stożek wulkanu czynnego w odległej epoce geologicznej.

Od węzła szlaków kierujemy się czerwonym szlakiem rowerowym, prowadzącym przez las w kierunku wschodnim do miejsca, gdzie spotykamy zielony szlak rowerowy. Z tego miejsca możemy dojechać do leśniczówki Kopce, jadąc dalej czerwonym szlakiem. Lepiej jednak pojechać krótszą drogą, szlakiem zielonym.

Od leśniczówki Kopce czerwony szlak rowerowy prowadzi na Bukową Górę, z której zjeżdżamy do miejscowości Brzoskwinia. Stąd, jadąc wspólnie z niebieskim szlakiem, prowadzącym przez Kleszczów, znajdziemy się na zalesionym terenie Garbu Tenczyńskiego. Szlak nasz odchodzi od szlaku niebieskiego, prowadzi leśnymi drogami i znów spotyka szlak niebieski. Od tego miejsca możemy pojechać niebieskim szlakiem do Zabierzowa. Długość opisanej trasy wynosi około 24 km.

Od skrzyżowania ze szlakiem niebieskim można kontynuować wycieczkę czerwonym szlakiem rowerowym do Krakowa (około 12 km).

Kategorie:
Zgłoś błąd

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.