MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa piwa to już przestępstwo

JHG
Rys. Marek STAWOWCZYK
Rys. Marek STAWOWCZYK
Od początku tego roku policja zatrzymała na małopolskich drogach ok. 10 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Tylko ok. 1,5 tys. z nich miało mniej niż 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Od początku tego roku policja zatrzymała na małopolskich drogach ok. 10 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Tylko ok. 1,5 tys. z nich miało mniej niż 0,5 promila alkoholu w organizmie. Wszyscy pozostali przekroczyli tę granicę, zanim ruszyli w drogę, wypili przynajmniej dwa piwa czy ,setkę" wódki. Od dziś każdego kierowcę, który prowadzi pojazd w takim stanie, uznaje się za przestępcę.

Na małopolskich drogach od stycznia do końca listopada w 4960 wypadkach zginęło 368 osób, 6438 osób odniosło obrażenia. Za 415 wypadków odpowiadają pijani kierowcy.

Od 15 lipca obowiązują nowe przepisy, w myśl których za spowodowanie wypadku nietrzeźwy kierowca może nawet dożywotnio utracić prawo jazdy, większe są też sankcje finansowe. Jak dotąd w Małopolsce nie orzeczono maksymalnej kary, choć kierowcy otrzeźwieli tylko na kilka dni po wprowadzeniu tych przepisów.

Od dzisiaj jednak nawet bezkolizyjna jazda ,na podwójnym gazie" będzie karana. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) jest przestępstwem, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności lub nawet 2 lata więzienia.

Przestępstwem jest także jazda po pijanemu na rowerze czy zaprzęgiem konnym. Dodatkową sankcją jest obowiązkowa kara pieniężna - do dziesięciokrotności najniższego wynagrodzenia.

- Od stycznia do listopada zatrzymaliśmy na małopolskich drogach 9797 niezupełnie trzeźwych kierowców. Z naszych obliczeń wynika, że tylko ok. 15 proc. z nich mieściło się w kategorii ,wskazujących na spożycie alkoholu", czyli miało od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, co na razie, do czasu likwidacji kolegiów ds. wykroczeń, podlega ich kompetencjom. Cała reszta, czyli ok. 8 tys. kierowców, wypiła więcej, czyli w myśl nowych przepisów prowadząc samochód w takim stanie popełniła przestępstwo - mówi mł. inspektor Józef Gawlik, naczelnik Wydz. Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Przestępstwo popełnia też każdy, kto prowadzi auto pozostając pod wpływem środka odurzającego.

- Na razie policja nie może natychmiast tego stwierdzić. Ale w uzasadnionych przypadkach będziemy pobierać krew do badania, poprosimy o konsultację lekarską - wyjaśnił naczelnik Gawlik.

Nie brakuje natomiast policjantom alkotestów. Dysponuje nimi praktycznie każdy patrol, nie tylko drogowy. Taki alkotest wykazał np. wczoraj u jednego z krakowskich kierowców 1,1 promila alkoholu. Mężczyzna był po prostu pijany. Zatrzymano go w samo południe, zanim wyrządził komukolwiek krzywdę. Ale ten kierowca za swoją bezgraniczną głupotę odpowie jeszcze przed kolegium. Gdyby złapano go dzisiaj, trafiłby przed sąd i do rejestru przestępców.

- Przygotowaliśmy 300 tys. ulotek i plakaty informujące o zaostrzeniu przepisów w tej materii oraz o nowych przepisach drogowych, które zaczną obowiązywać od stycznia. Ulotki będą rozprowadzanie m.in. przez wybrane stacje benzynowe - poinformował wczoraj wojewoda małopolski Ryszard Masłowski.

W Małopolsce co 9 wypadek drogowy jest powodowany przez pijanych kierowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto