MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Badawcze ABB zaprasza studentów na otwarte wykłady

PSZ
Inteligentne oświetlenie i ogrzewanie w budynku? System automatycznie sterujący wieloma funkcjami? To właśnie nowoczesne technologie, których tajniki będzie można poznać już 23 października na kolejnych zajęciach z cyklu Akademii ABB.

Akademia ABB to inicjatywa naukowców z krakowskiego Centrum Badawczego, skierowana do studentów uczelni technicznych. Co roku w wykładach i ćwiczeniach bierze udział ok. 200 osób. Przyciągają je nie tylko ciekawe tematy, ale także możliwość wymiany doświadczeń i poznania pracy badawczej od kuchni, w której rozwijane są innowacyjne rozwiązania dla przemysłu. W tym roku Akademia ABB odbywa się pod patronatem honorowym Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz pod patronatem medialnym portalu kraków.naszemiasto.pl i Radiofonii.

Tegoroczna edycja koncentruje się na obszarach i dziedzinach nauki, które rozwijają się najszybciej. W kwietniu studenci mogli poznać bliżej algorytmy sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia, oparte o komputerowe sieci neuronowe. Jest to technologia, która odpowiada m.in. za rozpoznawanie twarzy, głosu i automatyczne przetwarzanie naturalnego języka. Obecnie mówi się o niej dużo także w kontekście autonomicznych pojazdów i rozpoznawania obiektów przez systemy. Temat przyciągnął więc wielu zainteresowanych.

– Bardzo nas cieszy żywe zainteresowanie młodych inżynierów technologiami sztucznej inteligencji. Widać ogromny potencjał studentów, a udział w Akademii ABB to świetna okazja do jego rozwijania – zaznacza prowadzący zajęcia Artur Poniedziałek, naukowiec Centrum Badawczego ABB.

Z kolei w maju odbył się wykład na temat wykrywania anomalii w działaniu urządzeń przemysłowych metodami uczenia maszynowego. Jest to szczególnie ważne zagadnienie w kontekście postępującej cyfryzacji i automatyzacji przemysłu, który wkroczył już w erę 4.0. W fabrykach i zakładach przemysłowych pracują bowiem urządzenia i maszyny zbierające ogromne ilości danych.

– Metody uczenia maszynowego, choć wydają się być bardzo zawiłym tematem, może poznać niemal każdy inżynier. W tym celu nie trzeba robić dodatkowych kursów i warto samodzielnie zgłębiać wiedzę, np. poprzez udział w naszych zajęciach – podkreśla Paweł Stano, naukowiec z Centrum Badawczego ABB w Krakowie.

Przed nami kolejne niezwykle ciekawe zajęcia Akademii ABB. Odbędą się one już 23 października, a ich temat koncentruje się na inteligentnych budynkach. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się bliżej automatyce budynkowej – zarówno tej wykorzystywanej w biurowcach, szkołach czy hotelach, jak i automatyce domowej.

– Omówimy nie tylko trendy w technologiach przeznaczonych dla inteligentnych budynków, ale także weźmiemy pod lupę cały system automatyki budynkowej. Będzie można na żywo zobaczyć ekosystem instalacji, w której zintegrowane są różne urządzenia, funkcje czy asystenci głosowi. Odpowiemy także na pytanie, jak system uczy się preferencji użytkownika, tworząc dla niego jak najbardziej komfortowe warunki – wymienia prowadzący zajęcia Marek Wrześniak.

Wykład na temat technologii „smart buildings” odbędzie się w Centrum Badawczym ABB przy ul. Starowiślnej 13A w Krakowie. Szczegółowy harmonogram wykładów można znaleźć na stronie organizatora: www.abb.pl/akademia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Centrum Badawcze ABB zaprasza studentów na otwarte wykłady - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto