Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak powstaje Muzeum AK w Krakowie [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Maciejowski
Jan Hubrich
Zmodernizowane Muzeum Armii Krajowej przy ulicy Wita Stwosza ma zostać otwarte już za dwa miesiące. Jest już gotowa koncepcja jego stałej wystawy. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. zbiór 230 karabinów, wejść do partyzanckiej ziemianki, czy też zajrzeć do samolotu Dakota, którym do okupowanego kraju dostawali się ochotnicy z Londynu.

W Krakowie powstaje Muzeum AK (ZDJĘCIA)

Problem w tym, że organizatorzy muzeum, gmina Kraków i urząd marszałkowski do końca nie wiedzą, jak placówka ma się utrzymywać.
Dyrekcja muzeum chce otworzyć je już w maju. - Chciałbym połączyć otwarcie z wernisażem wystawy unikatowych historycznych pamiątek z Londynu i części naszych zbiorów - mówi Adam Rąpalski, dyrektor muzeum Armii Krajowej. - Muzeum pokazywałoby nigdy nie eksponowane w Polsce rarytasy, zaś w podziemiach można byłoby spokojne dokończyć prace nad nową ekspozycją stałą - dodaje dyrektor Rąpalski.

W Krakowie powstaje Muzeum AK (ZDJĘCIA)

Na parterze zwiedzający będzie przenosił się do Polski roku 1918 i 1920 walczącej o niepodległość. Przejdzie się też ulicą lat 20. i 30. XX wieku i zajrzy do gabinetu marszałka Piłsudskiego.

Po przekroczeniu dziedzińca, pozna przyczyny wybuchu II wojny światowej oraz historię kampanii wrześniowej.
Następnie zejdzie do podziemi. Znajdzie się w przepastnym labiryncie. To główna część wystawy, w której zobaczy życie w okupowanej Polsce i najsłynniejsze akcje bojowe Armii Krajowej. Wszystko wśród mundurów, broni, ale też multimedialnych ekranów i odgłosów walk. Zwiedzający wejdą do katowni gestapo, leśnej ziemianki, rusznikarni, w której powstawała broń podziemia i tzw. skrytki bieżanowskiej, w której po wojnie akowcy chowali karabiny przed komunistami.

Na utrzymanie placówki w tym roku potrzebne będzie ok. 2,5 mln zł. W kolejnych latach ta kwota wzrośnie. Tymczasem w tegorocznym budżecie muzeum jest tylko 930 tys. zł. - Oczywiście w ciągu roku istnieje możliwość zwiększenia dotacji. Muzeum osiąga też własne przychody - tłumaczy biuro prasowe marszałka województwa.

Istnieje też szansa, że trzecim opiekunem muzeum zostanie Ministerstwo Obrony Narodowej. Początkowo pojawiła się koncepcja, aby placówka stała się filią warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Po ostrym sprzeciwie kombatantów małopolskie władze starają się jednak, aby muzeum pozostało autonomiczną jednostką i jednocześnie dostało wsparcie ministra.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto