Zmiany na A4. Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Andrzej SkórkaZaktualizowano 
Autostrada A4
Autostrada A4 Paweł Chwał
Uwaga na zmianę organizacji ruchu na małopolskim odcinku autostrady A4. Od węzła Kraków Bieżanów do węzła Brzesko samochody ciężarowe nie mogą już wyprzedzać innych pojazdów. Wprowadzony właśnie zakaz dotyczy też kierowców autobusów. O taką zmianę wnioskowali policjanci.

- Zmiana w organizacji ruchu ma poprawić bezpieczeństwo, uporządkować ruch i poprawić jego płynność - informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA. - Dodatkowe oznakowanie zostało wprowadzone w związku z wnioskiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie do GDDKiA.

Na autostradzie A4 od węzła Kraków Bieżanów do węzła Brzesko ustawione zostały właśnie znaki B-26 „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe” z tabliczką „Dotyczy również autobusów”.

W 2015 roku po wykonaniu Generalnego Pomiaru Ruchu okazało się, że na odcinku A4 pomiędzy węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko średni dobowy ruch jest na poziomie 34 022 poj./dobę, pomiędzy węzłami Targowisko a Bochnia - 30 638 poj./dobę, natomiast na odcinku w. Bochnia – w. Brzesko to 26 706 poj./dobę, z dużym udziałem samochodów ciężarowych.

- Zaobserwowano bardzo częste wyprzedzanie się pojazdów ciężarowych na autostradzie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, co zważywszy na zbliżone prędkości tych pojazdów jest nieefektywne, trwa przez dłuższy czas i powoduje spowolnienie płynności ruchu na lewych pasach autostrady - dodaje Mikrut.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Dowód rejestracyjny i OC zostaw w domu - zmiany w przepisach

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2018.10.31 11:31:50

No bo rzadzacy zatrzymali sie w czasie jelczow i starow a teraz posypia sie mandaty i juz pis bedzie mial na 500 tak czy inaczej pieniadze wrocca do niekturych

2018.10.29 10:43:35

Co do ciezarowek pelna zgoda, ale nie autobusy tym sposobem Voyagery utknal w korkach za ciezarowkami szkoda.

2018.10.28 17:53:25

A czy autobusów jest aż tyle na tym odcinku aby im również zabronić wyprzedzania? Przecież nimi też podróżuj ludzie do pracy itd. teraz mają się przesiąść do osobówek?? A maksymalne prędkości dla autobusów to 100km/h dla porównania ciężarówek 80km/h. A co z hordami pasażerów którzy płacą więcej za przejazdy a4 bo autobus może jechać tam szybciej? Już nie wspomnę o zawalidrogach jadących po 60-70km/h których nie da się teraz wyprzedzić. A poza tym autobusy mogące osiągać prędkości do 100km/h muszą spełniać dodatkowe warunki których nie oszukujmy się nie spełnia większość aut osobowych poruszających się a4. A co z wyprzedzaniem w godzinach nocnych gdy ruch jest zerowy a osobowki jadą wolno? Jaki jest argument przeciw wyprzedzaniu poza godzinami szczytu???!!!

2018.10.28 15:22:10

J

2018.10.28 11:06:57

Ograniczeni umyslowo będzie to samo co na Dolnośląskiej czyli jeden wielki korek i co chwilę zamkniete bo najechania i kolejny odcinek autostrady żeby zbierać kasę na 500

2018.10.28 09:59:53

Co za magister zrobil autostrade z 2 pasami pogratulowac !!!

2018.10.28 09:34:58

Marson

Czyli jedzenie i etc. osobówkami sobie woźcie bando głąbów można wprowadzić czasowe zakazy wyprzedzania a kierowcom z aut osobowych mandaty razy trzy za zbyt powolną jazdę

2018.10.28 07:57:43

Powinien być zakaz przebywania ciężarowego na lewym pasie oczywiście czasowo np. w godz.7-10 i 15-19

2018.10.28 02:31:08

Powinno ustawić zakaz owszem,ale w przedziałach czasowych.. durnie.....

2018.10.27 22:29:11

debilizm w czystej formie. zakazy wstawia jakiś durny urzędnik co nigdy ciężarówką nie jechał. WEŹCIE SIĘ ZA OSOBÓWKI JADĄCE PO AUTOSTRADZIE 60 KM/H !!! a nie ciepiacie sie tylko duzych, których trzyma czas pracy i czas jazdy. Druga sprawa - ile jest odcinków autostrad o trzech pasach ??! jakby na całej długości A4 miała 3 pasy to by nie był zakaz potrzebny !!!

2018.10.27 20:50:59

Czyli szybsza ciężarówka nie będzie mogła wyprzedzić ciężarówki która jedzie np. 80 km/h , tylko do Brzeska musi jechać za nią. BRAWO !!!!

2018.10.27 17:08:18

Brawo policja, zobaczymy o ile teraz sie zwiekszy liczba najechan osobowka na osobowke . Tak to troche zwalniali . A teraz brawo droga wolna

2018.10.27 12:39:55

A co dają takie zakazy skoro w są nagminnie łamane i zero konsekwencji, patrz południowa obwodnica Krakowa, zakaz na całej długości wyprzedzania, a kierowcy i tak nic sobie z tego nie robią.

2018.10.27 12:37:45

Ogólnie w Polsce powinni wprowadzić na drogach ekspresowych/autostradach gdzie są tylko 2 pasy w jednym kierunku zakaz wyprzedzenia samochodami ciężarowymi i nakaz trzymania odstępu 'jednego zestawu' od samochodu poprzedzającego w godzinach szczytu, kontrolowane wysokimi karami i ich egzekwowaniem. Bo zjawisko 'TiR racer' w Polsce jest nagminne. Taki u nas zwyczaj że od kierowców wymaga się nierealistycznych czasów dostaw towarów.

2018.10.27 10:54:01

By było sprawiedliwie należy wprowadzić karę 2000zł dla sam.osobowych poruszających się lewym pasem z prędkością poniżej 130km/h

2018.10.27 08:19:55

A w drugą stronę????

2018.10.27 08:12:51

Bo jak się buduje autostradę przez dwadzieścia czy trzydzieści lat, a potem otwiera z wielką pompą i politycznymi przechwałkami, to powinny być przynajmniej trzy pasy a nie dwa.

2018.10.26 19:43:09

czyli autostrada ma błędy konstrukcyjne?

2018.10.26 16:19:09

brawo, w końcu ktoś o tym pomyślał. Popieram pomysł