Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. Czy to ostania zmiana? Kiedy przestawimy zegarki?

Redakcja
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. Czy to ostania zmiana? Kiedy przestawimy zegarki?
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. Czy to ostania zmiana? Kiedy przestawimy zegarki? Grzegorz Olkowsk
Zmiana czasu czeka nas w nocy z 30 na 31 marca 2019 roku. O godzinie 2 powinniśmy przesunąć wskazówki do przodu - na godzinę 3. Pośpimy zatem krócej tej nocy. Obecnie większość obywateli Unii Europejskiej popiera jednak zniesienie zmiany czas. Według nowego projektu Komisji Europejskiej po raz ostatni zegarki będziemy przestawiać w marcu 2021 roku.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. Kiedy przestawimy zegarki?

Niestety, termin wejścia nowych regulacji w życie przełożono z 2019 roku na rok 2021. Oznacza to, że zarówno w marcu, jak i we wrześniu 2019 roku zmiana czasu nadal obowiązuje i będziemy musieli przestawić zegarki z czasu zimowego na letni i odwrotnie.

Aby zniesienie zmiany czasu na letni 2019 weszło w życie, zgodę musiałaby wyrazić wszystkie kraje członkowskie UE. Nie wszystkim państwom nowy projekt się podoba. Niektóre rządy obawiają się ekonomicznych konsekwencji braku zmiany czasu, a także problemów z ustalaniem np. rozkładów jazdy w transporcie.

Zmiana czasu 2019: Jakie są problemy związane ze zmianą czasu

Stosowanie czasu letniego i związane z tym zmiany czasu budzą wiele kontrowersji i bywają kłopotliwe. Szczególnie uciążliwe jest wiosenne przejście z czasu astronomicznego na czas letni — zanim nasze organizmy przywykną do wcześniejszej godziny porannej pobudki zazwyczaj mija kilka dni. Pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu nasze wiosenne i letnie popołudnia dłużej będą skąpane w promieniach Słońca. A jesienią czeka nas powrót do czasu zimowego (astronomicznego), który może być nawet całkiem przyjemny, szczególnie dla śpiochów.

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących [6, 7]. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

Zmiana czasu na letni 2019: co z zegarem biologicznym?

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 r. Czy to ostania zmiana? Kiedy przestawimy zegarki? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto