Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022: jakie inwestycje mają powstać w Krakowie?

Piotr Rąpalski
Na razie w Krakowie powstaje już jeden "olimpijski" obiekt. Czy poza halą w Czyżynach doczekamy się innych?
Na razie w Krakowie powstaje już jeden "olimpijski" obiekt. Czy poza halą w Czyżynach doczekamy się innych? Anna Kaczmarz/Polskapresse
Kraków powoli przygotowuje się do złożenia aplikacji o prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Co powstanie w naszym mieście i regionie jeśli prawo organizacji Igrzysk zostanie przydzielone Krakowowi?

Kraków na igrzyskach zimowych 2022 może zyskać lodowisko do łyżwiarstwa szybkiego. Takie pomysły ma zarówno inicjatorka starań miasta o organizację tej imprezy posłanka PO Jagna Marczułajtis-Walczak, jak i wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka. Hala z torem miałaby powstać przy centrum sportowym na ul. Kolnej lub na terenach Akademii Wychowania Fizycznego.

- Ważne, by obiekt powstał przy innych obiektach sportowych i stworzył z nimi kompleks, który będzie służył sportowcom i mieszkańcom również po igrzyskach - mówi wiceprezydent Sroka. Tymczasem inicjatorzy pomysłu już snuja wizję, gdzie mogłoby stanąć w Krakowie miasteczko olimpijskie, czyli kompleks hoteli dla sportowców, siłowni, sal treningowych, sklepów i restauracji. Marczułajtis wskazuje Kampus UJ na Ruczaju lub miasteczko studenckie AGH jeśli zostałoby zmodernizowane. Sroka natomiast myśli np. o Nowej Hucie, gdzie miasto już szykuje "miasto przyszłości"

Koszty budowy lodowiska w Krakowie są jeszcze nieznane. Podobnie jak wydatki jakie trzeba ponieść na przygotowanie i organizację całości igrzysk. Mówi się nawet o kilkunastu miliardach złotych, ale część pieniędzy ma zwrócić się z biletów. W całym województwie trzeba poprawić infrastrukturę sportową, drogową, a ponadto przygotować pieniądze na walkę o uznanie Krakowa gospodarzem igrzysk i organizację samej imprezy.

- Ciągle to szacujemy - powiedziała na konferencji prasowej w Krakowie Joanna Mucha, minister sportu. Bez poznania kosztów rząd nie zdecyduje się oficjalnie poprzeć kandydatury Krakowa, a bez wsparcia Warszawy o imprezie nie ma nawet co myśleć. - Myślę, że małopolskie samorządy zaangażowane w igrzyska musiałyby wydać do 6 mld zł. Resztę powinniśmy pozyskać od rządu i z dotacji Unii Europejskiej - mówi Sroka. 40 proc. kosztów samych zawodów pokrywa ponadto Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Trzeba budować kolejne linie tramwajów, północną obwodnicę, trasę S7, rozbudować drogi do Nowego Targu i Zakopanego, uruchomić kolej aglomeracyjną. Z kolei w Myślenicach planuje się budowę toru saneczkowego. W Krakowie powstaje już hala w Czyżynach gdzie odbyłyby się zawody w carlingu i łyżwiarstwie figurowym.

Igrzyska mamy zorganizować wraz ze Słowakami, którzy przejmą na siebie narciarstwo alpejskie i możliwe, że zawody w hokeju męskim, bo to ich sport narodowy. Panie za krążkiem miałyby "gonić" w katowickim spodku lub w hali w Oświęcimiu. Zakopane z kolei chce wybudować 20 km tras biegowych i zmodernizować stadion biathlonowy. Trzeba też poprawić infrastrukturę na skoczniach narciarskich.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto