(© fot. Bartłomiej Zborowski, PAP)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Polski Komitet Olimpijski dokona oficjalnego zgłoszenia Krakowa jako kandydata na gospodarza XXIV zimowych igrzysk olimpijskich i XIII igrzysk paraolimpijskich w 2022 roku - poinformował prezes PKOl Andrzej Kraśnicki na konferencji w Warszawie.

Kraków będzie ubiegał się o organizację wspomnianych imprez wspólnie ze Słowacją. W konferencji w Centrum Olimpijskim wzięli udział m.in. prezydent stolicy Małopolski Jacek Majchrowski, prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantisek Chmelar oraz minister sportu Joanna Mucha.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski określił starania o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku jako drogę wyboistą, ale słuszną.

- Rozpoczynamy drogę, która może doprowadzić nas do wielkiego celu. To nie będzie jednak olimpiada krakowska. To będzie miasto wiodące, a impreza będzie się odbywała w Małopolsce i na Słowacji - powiedział Majchrowski. Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że pojawiają się głosy sceptyczne, bowiem już wcześniej zarówno Polska, jak i Słowacja starały się bez powodzenia o zimowe igrzyska.

- Próbowało już Zakopane oraz Poprad, ale dla Krakowa to pierwszy start. Mam nadzieję, że będzie udany z wielu przyczyn. Najważniejszą jest zaangażowanie i pomoc, przede wszystkim ze strony rządu - zaznaczył.

Prezydent stolicy Małopolski dodał, że jego miasto jest związane z olimpijskim ruchem w sposób znaczący. - To tu powstał Polski Komitet Olimpijski w 1919 roku. Jeszcze za prezesury Piotra Nurowskiego zaczęliśmy się przymierzać do starania o organizację i zrealizowaliśmy to teraz - podkreślił.

Do tej pory aplikację wysłały Ałma-Ata, Pekin, Lwów i Oslo. O igrzyska chce ubiegać się także Monachium, gdzie w niedzielę mieszkańcy wypowiedzą się na ten temat w referendum.

Termin składania aplikacji upływa 14 listopada. Decyzja o wyborze gospodarza zapadnie podczas 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku. Zimowe igrzyska w przyszłym roku odbędą się w Soczi, a w 2018 - w południowokoreańskim Pyeongchangu.

Polska po raz drugi ubiega się o zimowe igrzyska - poprzednio olimpiadę w 2006 roku chciało zorganizować Zakopane. Wybrano wtedy Turyn. Słowacki Poprad o organizację "białej olimpiady" starał się zaś trzykrotnie: w 1984 roku - nie otrzymał wtedy jednak poparcia czechosłowackiego rządu i wniosek kandydatury wycofano (wygrało Sarajewo), w 2002 roku - po głosowaniu odpadł w pierwszej turze (wygrało Salt Lake City) i w 2006 roku (wygrał Turyn).


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (16)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Marcin (gość)

Z większości poniższych wypowiedzi wnioskuję, że wszyscy (albo prawie wszyscy) myślą, iż całą olimpiadę sfinansuje Kraków. A to nie prawda. Dołożą się inne miejscowości, które będą organizować jakieś zawody, dołoży się rząd Polski i Słowacji i w końcu dołoży się MKOL.
A czy ktoś pytał, ile będą kosztować Światowe Dni Młodzieży? Może tą imprezę też odwołać?

sdfwesd (gość)

No to teraz będzie obciach jak sejmik nie przyjmie uchwały o zakazie palenia w piecach :) Olimpijczycy będą chyba zadyszki dostawać w tym syfie :)))

Hutas (gość)

PRECZ z MAJCHROWSKIM!!! NOWA HUTA NIE GŁOSUJE NA MAJCHROWSKIEGO!!!
Nic dla nas nie zrobił za trzy kadencje. Ma gdzieś ponad 200tys mieszkańców to naszych głosów nie dostanie.
W Nowej Hucie nie ma inwestycji, nie ma gdzie pracować (Mittal systematycznie wyburza Kombinat), nie ma gdzie wypoczywać (Zalew to kpina z lat 50tych), nie ma gdzie bawić się (koszmarna Stylowa, w kinie jest market),, brak obwodnicy i dróg wylotowych, dziurawe drogi i chodniki. MAJCHROWSKI TO NASZA PORAŻKA.

Tomasz (gość)

Za te pieniądze moglibyśmy naprawić katastrofalną infrastrukturę torówą, zrobić wiele innych rzeczy, które jako miasto nam brakuje, a dopiero potem zająć się organizacją igrzysk. Biednego najpierw trzeba nakarmić, a nie kupować mu garnitur.
Zapraszam: facebook.com/PrzyspieszmyKrakowskieTramwaje

krakus (gość)

niech podadza jakie dlugi wygenerowaly zio w CYWILIZOWANYCH krajach
ile miliardow musialo wylozyc takie vancouver
zenada!
przez z igrzyskami!
machlojski daj lepiej chleba!

CrackUS (gość)

JAKIE MIEJSCA PRACY ???!!! CHYBA WYZYSKU,JAKA REKLAMA KRAKOWA CHYBA CI SIĘ COŚ POMIESZAŁO,OD 43 LAT ŻYJĘ W TYM MIEŚCIE I NIE TRZEBA GO REKLAMOWAĆ WYDAJĄC NA BZDURY POTĘŻNYCH PIENIĘDZY.ZA TO CENY MIESZKAŃ I OPŁAT WZROSNĄ,CHYBA NIE JESTEŚ Z KRAKOWA,ŻE PISZESZ TAKIE BZDURY.

Prawda (gość)

Co ja widzę - sami malkontenci ja jestem ZA OLIMPIADĄ, bo już sama kandydatura jest świetną reklama Krakowa w świecie a jednocześnie pociąga za sobą wiele inwestycji...., co sie przekłada na miejsca pracy itd...jestem na TAK !!!!!!!!

Gosc (gość)

naszemu prezydentowi podziekujmy za kandencje i zegnamy go bo on jest coraz gorszy i przegina ze wszystkim i zadluza kroakow po cholere nam kongres po chole nam chala w czyzynach jesli niebedzie ona udostepniona dla nas!!!!!!!!

ciekawy (gość)

a za chwilę za śmieci będziemy płacić po 100.- i podatek od nieruchomości też o 100% w górę...a po igrzyskach będziemy dopłacać do obiektów sportowych.a może niech sfinansuje to biznes prywatny i czerpie z tego zasłużone zyski - nie będę miał nic przeciwko ale z mojego portfela na czyjeś widzimisię mam płacić?

Agnieszka Wesołowka (gość)

W pełni POpieram. Uwielbiam saneczkowanie. Ostrą jazdę bez trzymania się przepisów o ruchu drogowym.