Kolejna odsłona archiwalnych zdjęć Krakowa. Zobacz, jak po II Wojnie Światowej wyglądała zima w naszym mieście.


Zima w Krakowie w latach 30-tych [zdjęcia]
Zima w Krakowie zagościła na dobre. Za nami najzimniejsze noce tego roku, kiedy temperatura spadła do prawie 30 stopni poniżej zera.

Siarczysty mróz ładnie wygląda jedynie na zdjęciach, dlatego dziś pokazujemy Wam kolejną odsłonę archiwalnych zdjęć Krakowa.

Tym razem Muzeum Historyczne Krakowa udostępniło nam fotografie, zrobione tuż po II Wojnie Światowej i w latach 70-tych.


Zobacz na MM: Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zioło (gość)

@Aleksandra Parzyszek. Nie twierdzę, że powinniście umieszczać co chcecie, tylko brakuje mi tych z lat 60., a z pewnością MHK posiada takowe, również w wersji zimowej. Może się uda?

Nie zgadzam się z Protektorem. Nie tylko się moda zmienia. . Zdjęcia przedstawiające Rynek, Kanoniczą, Wawel ukazują Kraków jaki dobrze znamy. Ale w tym zbiorze zdjęć mamy dwa bardzo ciekawe kadry.

Kadr piaty. Mam nawet kłopoty z dokładnym określeniem miejsca wykonania zdjęcia. Podejrzewam dwie lokalizacje. Pierwsza to stok pod Kopcem Kościuszki. Myślę, że gdyby wykonujący zdjęcie skierował aparat lekko w lewo pojawił by się w kadrze kopiec. Zdjęcie mogło być też wykonane na stoku nad Aleją Kasztanową, pomiędzy Aleją Panieńskich Skał a ul. Kopalina. Tam później w latach 60 ub.w ustawiono nawet wyciąg narciarski... niby stał tam do lat 90 ub.w. lecz działał tylko kilka sezonów. Polana ta, na której wielu krakowian stawiało swe pierwsze kroki "na deskach" coraz bardziej zarasta i dziś jest małą łączką na którą wielu deweloperów ma zakusy.

Drugi ciekawym kadrem jest ósemka, która też ozdabia jako ilustracja sam tekst. Zdjęcie wykonano na Bulwarze Inflanckim, mniej więcej kilkadziesiąt metrów dalej za plecami fotografującego dziś jest przyczółek Mostu Grunwaldzkiego, po drugiej stronie Wisły widzimy Bulwar Wołyński.
Lokalizację ułatwia widoczny po lewej stronie kadru mur okalający klasztor oo. Paulinów na Skałce, dziś jest bardzo obrośnięty i ginie częściowo w plątaninie dzikiego wina i krzewów. Ciekawostką na tym zdjęciu jest plan tylni - czyli panorama Podgórza. Dobrze widoczna jest wieża kościoła Redemptorystów, niestety z obciętym hełmem. Najciekawszym obiektem, niestety również lekko obciętym, jest widoczna masywna sylwetka Fortu nr 32 (nad dwoma chłopcami po lewej). Fort ten był jedną z dwóch artyleryjskich wież maksymiliańskich. Ten widoczny na zdjęciu został bezmyślnie rozebrany w latach 50 ub.w., drugi, prawie identyczny, Fort nr. 31 pozostał prawie nie naruszony na wzg. św. Benedykta. Dziś, mniej więcej, w miejscu fortu wznosi się wieża krakowskiego ośrodka telewizyjnego. Także zieleń miejska jest dziś bardziej rozrośnięta i dosadzona. Tu okolice fortu są "łyse", dziś to miejsce jest naturalnym przedłużeniem zieleni Parku Bednarskiego. Tak też i sam bulwar został w latach 60 ub.w. obsadzony drzewami. Dziś rozrosły się tak, że fotografując z tego samego miejsca nie widać już części budynków będących zabudowaniami Podgórza. Szkoda że autor zdjęcia nie skierował aparatu trochę bardziej w prawo, było by widać zabudowania nieistniejącej już od lat Garbarnii i jej charakterystycznego komina.

Tak więc, nie tylko moda się zmienia, miasto też...

@zioło. Dodajemy tylko te zdjęcia, które otrzymamy z Muzeum Historycznego. Nie możemy brać sobie jakichkolwiek zdjęć z sieci...

.@zioło. Pierwszy link się nie otwiera (nie ma takiej strony), a na drugim, jakkolwiek zdjęcia fajne, to nie są zimowe, a chyba o to tu chodzi.

Swoja drogą, zima od lat wygląda tak samo, tylko moda się zmienia;)

zioło (gość)

w sumie wiele się nie zmieniło. Szkoda, że nie umieściliście zdjęć Rynku z lat 60., kiedy różnice były bardziej widoczne. Interesująca fotografia znajduje się http://obrazki05.blox.pl/tagi_b/11190/lata-60-te.html, a z kolei plaża nad Wisłą http://www.krakow.travel/aktualnosci/wydarzenia/action,get,id,277889,t,Krakow-2D.html

Bardzo fajne zdjęcia. Można sobie popatrzyć na Kraków kiedyś i przy okazji przypomnieć sobie, jak wyglądało miasto za czasów naszego dzieciństwa.lub za czasów naszych rodziców czy dziadków.