Zawodnicy z Krakowa przywieźli 13 medali z mistrzostw kung-fu [zdjęcia]

Livia - Anna Zabielska
Uczniowie i instruktorzy krakowskiej szkoły Irbis zawojowali X Grand International Wushu Festival i XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu 2013.

Wushu to sztuka walki popularnie nazywana kung fu. Na zawodach podopieczni trenera Piotra Kowalika wywalczyli 5 złotych, 2 srebrne oraz 6 brązowych medali. Dwa razy po złoto sięgnął Michał Szumiec w kategoriach forma ręczna południowa oraz forma z szablą. Złoto w formule walk qingda 9-10 lat do 50 kg wywalczył natomiast Filip Suwada. W finałowym pojedynku pokonał innego reprezentanta z Krakowa.

Dumny Trener

- Jestem bardzo dumny ze wszystkich moich podopiecznych, bo bardzo ciężko pracowali, aby móc jak najlepiej zaprezentować się podczas tegorocznych mistrzostw Polski. Ich starty sprawiły mi wielką radość, a wyniki przeszły moje oczekiwania - mówi Piotr Kowalik, trener kung-fu (wushu) tradycyjnego w Szkole Sztuk Walki Irbis, wielokrotny mistrz świata.

Prawdziwa mistrzyni

Pod okiem Kowalika do tegorocznych mistrzostw przygotowywała się też wielokrotna reprezentantka kraju na mistrzostwach świata i Europy - Andżelika Stefańska. W konkurencji form ręcznych południowych seniorek okazała się lepsza od swoich bardziej doświadczonych i utytułowanych rywalek Ewy Ciembroniewicz oraz Katarzyny Migdał. W formie z kijem po raz kolejny wygrała z Ewą Ciembroniewicz, a także Kingą Dolecką – startujące w barwach Choy Lee Fut Kraków. Oba występy zagwarantowały Stefańskiej pierwsze miejsce na podium i dwa złote medale.

- Super, że udało mi się obronić tytuł mistrzowski z zeszłych zawodów oraz potwierdzić, że srebrny i brązowy medal z Mistrzostw Świata Wushu Tradycyjnego w Chinach (Huangshan 2012) nie były sędziowską pomyłką, tylko rzeczywistym efektem mojej pracy. Ale i tak największą radość sprawili mi swoimi startami młodzi wychowankowie Irbisa. Będą z nich świetni zawodnicy, już my się o to postaramy - zapewnia z uśmiechem Andżelika Stefańska.

Szczęśliwa trzynastka

Srebrne medale zdobyli Ula Papież w konkurencji form z szablą juniorek do 12 lat i Tomasz Bilut za formę ręczną południową seniorów. Brązowe krążki wywalczyli: Wiktoria Baran (forma ręczna i forma z szablą), Gabrysia Baran (forma ręczna), Bartek Filipek (forma z szablą) oraz Tomasz Bilut (formy z bronią krótką różną – sztylety oraz miecz tai chi).

Zawody rozegrano 24-26 maja w Warszawie i wzięli w nich udział reprezentanci ponad 30 klubów z całej Polski oraz sportowcy m.in. z Czech, Białorusi czy Turcji, a ich organizatorem był Polski Związek Wushu.