Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zastąpmy węgiel ciepłem sieciowym

Janusz Michalczak
MPEC jest wiodącym partnerem Krakowa w walce o czyste powietrze. Od początku lat 90. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przyczyniło się do likwidacji ok. 400 kotłowni węglowych, co znacząco ograniczyło emisję zanieczyszczeń w Krakowie.

Dokonane w ostatnich latach podłączenia spowodowały wyłączenie z eksploatacji 1780 pieców węglowych
Tylko w latach 2008-2012 MPEC podłączyło do miejskiej sieci cieplnej 121 budynków, co skutkowało wyłączeniem z eksploatacji 1780 pieców węglowych oraz 45 kotłowni o łącznej mocy 9,7 MW. Budynki znajdowały się w rejonach występowania największych stężeń zanieczyszczeń, zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta, m.in. przy ul. Długiej, Zwierzynieckiej, Urzędniczej, Topolowej, Kazimierza Wielkiego, Rakowickiej, Salwatorskiej oraz przy al. Kraszewskiego.

W tym roku prace są kontynuowane. Zdaniem moich rozmówców zostanie w nim wyłączonych ok. 500 kolejnych pieców węglowych. Realizacja przyłączeń napotyka jednak na problemy wynikające z charakteru śródmiejskiej zabudowy. Przyłącza projektowane są bowiem w gęsto zabudowanym terenie, a ich realizacja związana jest z koniecznością uzyskania zgody ze strony sąsiadów, którzy często domagają się wysokich odszkodowań przekraczających nierzadko wartość terenu, przez który projektuje się przyłącze. Barierą uniemożliwiającą podłączenie niektórych budynków jest również ich nieuregulowany stan prawny lub brak zgody na podłączenie wszystkich współwłaścicieli.

MPEC w takich trudnych sytuacjach musi dokonać analizy, czy planowane przedsięwzięcie nie przyniesie negatywnych skutków dla właścicieli już podłączonych obiektów i ocenić, czy jest ono ekonomicznie uzasadnione. Wyklucza to podłączanie niewielkich budynków znacznie oddalonych od sieci ciepłowniczej. Realizacja takich przedsięwzięć wiąże się bowiem z koniecznością przeniesienia ich kosztów na pozostałych klientów MPEC-u.

Jednocześnie ustawa o efektywności energetycznej nakłada na tę miejską spółkę obowiązek jak najbardziej efektywnego wykorzystania zasobów paliw i energii. Czyli trzeba wziąć pod uwagę, że ogrzewanie ciepłem sieciowym budynku zlokalizowanego w znacznym oddaleniu wiąże się z dużymi stratami energii. W takich przypadkach warto rozważyć zasilanie budynku alternatywnymi rodzajami energii: gazem lub prądem.

Krakowskie porozumienie na rzecz likwidacji źródeł niskiej emisji

W ostatnim czasie w Krakowie stworzone zostały korzystne warunki do realizacji przedsięwzięć, które powinny przyczynić się do likwidacji źródeł niskiej emisji. Stało się tak za sprawą zawartego w połowie maja 2012 roku porozumienia pomiędzy dostawcami różnych mediów oraz instytucji współfinansujących zmianę rodzaju ogrzewania. Jego sygnatariuszami poza MPEC są: województwo małopolskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, gmina Kraków, EDF Polska SA, Elektrownia Skawina SA oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i TAURON Sprzedaż.

Dzięki zawartemu porozumieniu instytucje oraz mieszkańcy miasta, którzy planują likwidację pieców węglowych, mogą liczyć na dofinansowanie tych prac, jak i na pokrycie kosztów wymiany instalacji grzewczej w budynkach. W tym roku na dofinansowanie do wymiany pieców przeznaczone zostanie ok. 20 mln zł.

Dotacja będzie wynosić do 100 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 900 zł za każdy kW mocy nowego źródła ogrzewania w przypadku likwidacji palenisk węglowych.

***
Ciepło sieciowe dostarczane do mieszkań eliminuje całkowicie ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Nowoczesna i w pełni zautomatyzowana technologia eksploatacji urządzeń grzewczych jest bezpieczna dla zdrowia i życia. Użytkownik nie ma kontaktu z otwartym ogniem, ponieważ wszystkie urządzenia znajdują się poza jego mieszkaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bezpiecznie ogrzewać mieszkanie i korzystać z ciepłej wody użytkowej. Obsługą urządzeń grzewczych doprowadzających energię cieplną do budynków zajmują się służby MPEC, które przeprowadzają okresowe przeglądy i dbają o ich stan techniczny.

MPEC pokrywa obecnie 65 proc. zapotrzebowania na ciepło na terenie miast: Krakowa i Skawiny. Spółka zarządza 788,7 km sieci i ogrzewa 8,3 tys. obiektów. Energia, którą dostarcza firma wykorzystywana jest nie tylko do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także klimatyzacji, wentylacji oraz podgrzewania płyt boisk piłkarskich. Również Hala Widowiskowo-Sportowa w Czyżynach oraz Centrum Kongresowe będą ogrzewane przez MPEC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto