Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się lato. Straż Miejska będzie kontrolowała kąpieliska

Redakcja
Zalew Nowohucki, zlokalizowany przy ulicy Bulwarowej, Przylasek ...
Zalew Nowohucki, zlokalizowany przy ulicy Bulwarowej, Przylasek ... www.edukacjawpolsce.pl
Zalew Nowohucki, zlokalizowany przy ulicy Bulwarowej, Przylasek Rusiecki, Zalew Zakrzówek, Zalew Bagry czy Staw Płaszowski - te miejsca wypoczynku w Krakowie będzie patrolowała Straż Miejska.

Zobacz też: Kąpieliska, jeziora i baseny w Krakowie [informator]


Lato rozpoczęło się na dobre. Upały i duchota dają się wszystkim mocno we znaki. Mieszkańcy i turyści coraz częściej szukają miejsc, w których mogą się zrelaksować i choć trochę ochłodzić. Bardzo często wybierają miejskie akweny wodne, które przygotowane do letniego sezonu czekają na osoby spragnione kąpieli słonecznych.

- Apelujemy o rozwagę i respektowanie przepisów nad akwenami - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej.

Aby zasłużony relaks był bezpieczny, należy pamiętać o regulaminach i przepisach obowiązujących w tych miejscach, dlatego Straż Miejska Krakowa przeprowadziła kontrole najważniejszych i najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów akwenów. Są to między innymi: Zalew Nowohucki, zlokalizowany przy ulicy Bulwarowej, Przylasek Rusiecki, Zalew Zakrzówek, Zalew Bagry czy Staw Płaszowski.  

Przepisy i obowiązki

W związku z umieszczonymi przy niektórych zbiornikach wodnych tablicami informującymi o zakazie kąpieli, strażnicy miejscy podjęli już pierwsze interwencje, zgodnie z art. 55 Kodeksu Wykroczeń, który mówi, że "Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany".

Pierwsze kontrole strażników miejskich

W środę, 20 czerwca strażnicy miejscy z oddziału Nowa Huta przeprowadzili kontrole w rejonie Przylasku Rusieckiego. Z uroków tego miejsca można w pełni korzystać w okresie od 1 lipca do 2 września 2012 r. - Niestety, bardzo wiele osób lekceważy już zakaz kąpieli. Tym razem obyło się bez mandatów karnych. Funkcjonariusze przypominali jedynie o przepisach i apelowali o rozwagę - mówi Ciarka.

Zarządca tego terenu posiada niezbędne tablice, które zostaną umieszczone we właściwych miejscach z chwilą rozpoczęcia działalności, czyli od 1 lipca br. Obecnie, na wszystkich 14 zbiornikach, obowiązuje zakaz kąpieli, a obszary te są oznakowane w prawidłowy sposób.

Oznakowanie kąpielisk określają przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z dnia 7 czerwca 1997 r.), w którym załącznik nr 5 w § 1. mówi, że "Znaki zakazu oraz ostrzegawcze obowiązują na odległość podaną na obrzeżu znaku, licząc w metrach w jedną i drugą stronę od znaku. Jeżeli na znaku nie ma podanej odległości, obowiązuje on na obszarze wodnym w zasięgu wzroku".

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto