Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęła się kolejna kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczyński
Grzegorz Gałasiński
Rozpoczęła się 23. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Łodzi

Przywracamy pamięć, utrwalamy wartości - pod takim hasłem odbędzie się tradycyjna, 23. już kwesta na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Organizuje ją Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Przez dwadzieścia trzy lata udało się odrestaurować aż 181 pomników za 1,3 mln zł.

Ubiegłoroczna kwesta przyniosła dochód 83,7 tys. zł. Za te pieniądze udało się odrestaurować 9 miejsc pochówku. W części katolickiej odnowiono groby rodziny Jóźwiaków, rodziny Makiewiczów, Eleonory Koziołkiewicz, Adeli Skrzypkowskiej, Józefa Wolczyńskiego i Jadwigi Hiller. W części ewangelickiej odrestaurowano groby Floriana Jarischa, Josephiine Schultz i Hermanna Wernera. Pomniki nagrobne rodziny Jóźwiaków i Makiewiczów zostały w części sfinansowane przez potomków tych rodzin, a pomnik Józefa Wolczyńskiego został dofinansowany przez miasto.

- Postaci Hermanna Wernera, czy Józefa Wolczyńskiego zostały zapomniane, a to byli łodzianie zasłużeni dla miasta - mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, twórca kwesty na rzecz ratowania zabytków na Starym Cmentarzu.

Hermann Edward Werner był dyrektorem Kolei Elektrycznej Łódzkiej, która zajmowała się rozbudową sieci tramwajowej. Dwa lata temu jego rodzina przyniosła pamiątki po nim, m.in. obraz portretowy. Wtedy powstała inicjatywa, aby odnowić jego nagrobek. Efekt można podziwiać w części ewangelickiej cmentarza przy Ogrodowej. Znajduje się tam cokół z motywem drzewa, a na nim tablica ze złoconymi napisami. Renowację wsparli m.in. Klub Miłośników starych Tramwajów, MPK Łódź i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Grób Józefa Wolczyńskiego po renowacji został oddany tydzień temu. Natrafiono na jego pomnik w trakcie ubiegłorocznych prac porządkowych. To były prezes ŁKS i dyrektor fabryki Poznańskiego. Odnowiono też charakterystyczną rzeźbę na grobie Floriana Jarischa. Prace renowacyjne zostały opóźnione przez wichury. Wczoraj rzeźba była jeszcze w pracowni w Gdańsku. Dzisiaj odbędzie się jej montaż na cmentarzu. Nietypowa jest też historia grobu Jadwigi Hiller, żony Karola Hillera - twórcy polskiej awangardy. Miejsce pochówku Jadwigi Hiller zostało przypadkiem odkryte, bo nie było tam pomnika. Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem postanowiło odnowić grób w związku z obchodami Roku Awangardy.

Inauguracja tegorocznej kwesty nastąpiła w sobotę. Uczniowie kilkudziesięciu łódzkich szkół porządkują cmentarz. Niedziela ma być dniem miłośników historii i zabytków. Przewodnicy, społecznicy, organizacje i instytucje z tego środowiska będą kwestować w godz. 10-16. Będzie też jeździł zabytkowy tramwaj, w którym opłata za bilet zasili kwestę.

1 listopada znani łodzianie będą zbierać pieniądze do puszek w godz. 9-19. W weekend 4-5 listopada będzie można wziąć udział w wycieczkach po Starym Cmentarzu. W sobotę będą wycieczki pod hasłem „Nekropolia Łodzi wielowyznaniowej”, a w niedzielę szlakiem odnowionych pomników. Podsumowanie kwesty zaplanowano na 18 listopada.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto