Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy tramwaj wyjedzie na ulice Krakowa [ZDJĘCIA]

Małgorzata Stuch
Przez trzy najbliższe weekendy, w soboty i niedziele, między godz. 11 a 17 miłośnicy komunikacji będą mieli okazję pojechać zabytkowym tramwajem typu Ring z lat 30-tych XX wieku, którego odbudowę zamówił u krakowskiego MPK Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

Tramwaj zobaczycie na ulicach Krakowa jeszcze 31 stycznia oraz 6, 7, 13 i 14 lutego. Zabytkowy Ring pojedzie na trasie trasie: pętla Salwator, Zwierzyniecka, Podwale, Basztowa, Lubicz, Mogilska, pętla Wieczysta. Pierwszy wyjazd z pętli Salwator został zaplanowany na sobotę, 30 stycznia na godz. 11.10, następny wyjazd na godz. 12.30. Renowacja pojazdu była prowadzona przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK w Krakowie, a jej celem było przywrócenie gdańskiemu wagonowi pierwotnego wyglądu, jaki miał prawie 100 lat temu. Zabytkowy Ring pojedzie na trasie trasie: pętla Salwator, Zwierzyniecka, Podwale, Basztowa, Lubicz, Mogilska, pętla Wieczysta.

Trochę Gdańska w Krakowie
Tramwaj przez trzy najbliższe weekendy zachęcał będzie mieszkańców Krakowa do odwiedzenia Gdańska. Nie zabraknie w nim atrakcji. Będą m.in. informacje i materiały informacyjne o Gdańsku i możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Przejazdy zabytkowym tramwajem będą całkowicie bezpłatne, a dodatkowo można wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest weekend w Gdańsku.

Ring
Zabytkowy Ring został wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów w 1930 roku. Jego nazwa pochodzi właśnie od przedwojennej nazwy ul. Kościuszki w Gdańsku – Ringstrasse. Po Gdańsku tramwaje te jeździły do końca lat 50. Potem zostały przebudowane na wagony gospodarcze. Dwa z nich trafiły do Krakowa. Następnie jeden z nich został odnowiony i w lutym trafi do Gdańska.
Wagon jest dwukierunkowy, zbudowany z metalu i drewnna, ma mosiężne wykończenia. Wnętrze zostało utrzymane w tonacji wiśniowej. Przy renowacji tramwaju wykorzystano dużą część oryginalnych elementów, m.in. podwozie, elementy okien czy lampy wewnętrzne.

Zabytkowe tramwaje
Gdańsk to nie jedyne miasto, które zamówiło modernizację zabytkowego tramwaju właśnie w Krakowie. Podobne zlecenie złożył przewoźnik z Norymbergi, który już kilka lat temu podjął decyzję o przebudowie wycofanego z ruchu tramwaju GT6 na „kawiarenkę” wyposażoną m.in. bar, stoliki i lodówkę. Tramwaj był przebudowywany w hali MPK przez trzy lata. W swój pierwszy kurs na tory w Norymberdze wyjechał 30 września 2015 roku.
MPK posiada wiele historycznych pojazdów - tramwajów j i autobusów, którymi w przeszłości podróżowali krakowianie. Wśród nich są unikatowe okazy, m.in. tramwaj „Gracówka” z 1913 roku czy najstarszy jeżdżący w Polsce autobus Durant z lat 20 ubiegłego wieku.
Mieszkańcy i turyści, którzy przyjeżdżają do Krakowa mają okazję podróżować historycznymi pojazdami w lecie , kiedy jest uruchamiana Krakowska Linia Muzealna oraz podczas parad organizowanych przez MPK. Ostatnia taka parada, w której wzięło udział ponad 40 zabytkowych i współczesnych pojazdów odbywała się we wrześniu 2015 roku z okazji jubileuszu 140 lat komunikacji miejskiej Krakowie.
Krakowskie zabytkowe pojazdy często można także zobaczyć w filmach. Autobus San H01 z 1958 można podziwiać w filmie Andrzeja Wajdy „Tatarak”, gdzie pojawia się w dwóch scenach. W 2015 roku krakowski tramwaj SN2 "zagrał" w filmie Marthy Coolidge "Music, War and Love". Pojazd na potrzeby produkcji przemalowano na zielony kolor. Akcja filmu rozpoczyna się w 1931 roku w Łodzi. Tramwaj Sanok SN 2 był produkowany w latach 1938–1939, więc na potrzeby filmu idealnie pasował.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto