Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystartowała nowa edycja Akademii ABB! Studenci poznają tajniki sztucznej inteligencji

Redakcja
Archiwum Akademii ABB
Naukowcy z Centrum Badawczego ABB w Krakowie znów przybliżają studentom technologie, które kształtują przyszłość miast i przemysłu. Pierwsze w tym roku zajęcia właśnie ruszyły.

Akademia ABB to cykl wykładów dla studentów uczelni technicznych, prowadzonych przez naukowców z Centrum Badawczego ABB od 2016 roku. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a ubiegłoroczna edycja była pod tym względem rekordowa. Łącznie w czterech wykładach i ćwiczeniach wzięło udział 200 młodych inżynierów.

Akademia ABB. Cykl cennych wykładów

Spotkania z ekspertami to okazja, by poznać najnowsze technologiczne trendy, a także dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda praca badawcza, dzięki której powstają innowacyjne urządzenia i rozwiązania dla przemysłu.
Przykładowo w ubiegłym roku podczas zajęć o odnawialnych źródłach energii uczestnicy modelowali falownik solarny. Z kolei wykład z obliczeń elektrycznych i wibroakustyki urządzeń energetycznych połączono z pomiarami hałasu i drgań transformatora w laboratorium.
Wielu zainteresowanych przyciągnęły także spotkania poświęcone projektowaniu systemu IOT (Internet of Things), a także temat elektromobilności. – Na wykładzie o emobility przedstawiliśmy różne scenariusze i analizy dotyczące korzystania z pojazdów elektrycznych i ładowarek, a także obciążenia sieci na przykładach krajów takich jak USA. W części praktycznej skupiliśmy się na rozwiązaniach do szybkiego ładowania samochodów i autobusów elektrycznych. Wyjaśniliśmy, czym różnią się poszczególne typy ładowarek, sieci ładowania, a także pokazaliśmy, jak wygląda „serce” takich urządzeń – mówił Andrzej Uramek z ABB.

Sztuczna inteligencja to przyszłość

W tym roku Akademia ABB odbywa się pod patronatem honorowych Rektora krakowskiej AGH oraz pod patronatem medialnym portalu kraków.naszemiasto.pl i Radiofonii.
Podczas tegorocznej edycji naukowcy z Centrum Badawczego ABB także stawiają na dziedziny i obszary nauki, które rozwijają się najszybciej. Tematy przewodnie wykładów to m.in.: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i inteligentne budynki, które wpisują się w ideę smart city. Na zajęciach nie zabraknie niezbędnej teorii oraz praktycznych ćwiczeń i dyskusji m.in. o trendach w innowacjach czy pracy badawczo-rozwojowej od kuchni.
Pierwszy z czterech wykładów połączonych z warsztatami odbył się 15 kwietnia, a poświęcony był sztucznej inteligencji i głębokiemu uczeniu (tzw. deep learning), które polega na tworzeniu komputerowych sieci neuronowych. Zadaniem tej technologii jest doskonalenie techniki np. rozpoznawania twarzy, głosu czy przetwarzanie naturalnego języka. Głębokie uczenie w ostatnich latach przyczyniło się bowiem do przełomowych postępów np. w technologii rozpoznawania obiektów, wykorzystywanej m.in. w pojazdach autonomicznych. Jest to także technologia powszechnie wykorzystywana w systemach monitoringu.
– W praktyce deep learning pomaga tłumaczyć rzeczywistość analogową na cyfrową, np. pozwala oprogramowaniu rozpoznawać osoby, które znajdują się na obrazie z kamery – wyjaśnił prowadzący wykład dla studentów Artur Poniedziałek.

Akademia ABB to dawka wiedzy

Na zajęciach omówiono budowę sieci neuronowej, poczynając od pojedynczego neuronu, a kończąc na złożonej wielowarstwowej strukturze sieci konwolucyjnej. Zwrócono uwagę na wzajemne relacje między neuronami oraz omówiono, na czym właściwie polega i jak wygląda sam proces uczenia sieci w oparciu o strukturę tensor Flow.
Uczestnicy zajęć mieli także okazję testować przykładowe algorytmy i samodzielnie zamodelować niewielką sieć do rozpoznawania twarzy na podstawie przygotowanych zdjęć, wykorzystując mini komputery Raspberry PI 3B+.
Więcej informacji o Akademii ABB można znaleźć na stronie internetowej www.abb.pl/akademia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto