Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory. Nie chcą, by Wassermann zrealizowała swoją obietnicę

Redakcja
„Stanowczo protestujemy przeciwko planom wdrożenia w Krakowie technologii 5G zapowiedzianym przez Ministra Cyfryzacji i kandydatkę na urząd Prezydenta Miasta Krakowa z  ramienia Zjednoczonej Prawicy” - tak zaczyna się petycja skierowana do do kandydatów na prezydenta miasta Krakowa i kandydatów na Radnych wybieranych w wyborach samorządowych w 2018 roku.

Jak informują autorzy petycji, Kraków przez ostatnie lata stał się pionierem na mapie Polski, a nawet świata w ochronie i informowaniu mieszkańców przed nowym zanieczyszczeniem środowiska, jakim jest elektrosmog. Z inicjatywy Radnych Miasta Krakowa, właśnie w Krakowie prezydent organizuje od trzech lat międzynarodowe konferencje, na których naukowcy prezentują najnowsze wyniki badań o wpływie PEM na ludzi i środowisko. Prezentowane są również innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zapewniają dostęp do dobrodziejstw technologii bezprzewodowych nie naruszając konstytucyjnych praw mieszkańców do ochrony zdrowia i własność.

Tymczasem kandydatka PiS na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zadeklarowała, że chce by Kraków został objęty siecią 5G. - Jeżeli zostanę prezydentem Krakowa, będę mocno zabiegać, aby miasto zostało objęte tym inteligentnym, sprawnym i szybkim rozwiązaniem. To jest nie tylko kwestia ułatwienia życia mieszkańcom, ale też redukcji kosztów – powiedziała na jednej z konferencji prasowych. Towarzyszył jej wtedy minister cyfryzacji Marek Zagórski, który oznajmił, że plan budowy sieci 5G w Polsce, zakłada, że w 2020 r. ma ona działać w jednym mieście pilotażowym, a w 2025 r. we wszystkich większych miastach. A dr Radosław Klimek z AGH mówił, że ważne jest, by Kraków wziął udział w tym projekcie, bo „ma ku temu warunki m.in. doskonałą kadrę naukową i miejsca, gdzie można pilotażowo testować to rozwiązanie np. na kampusie AGH.

- Jesteśmy zdumieni, że temat ten został wykorzystany w kampanii wyborczej – twierdzą autorzy petycji przeciwko wprowadzaniu technologii 5G. „Dezaprobata wobec technolog
ii 5G nie jest wymysłem tylko naszych mieszkańców, bo zarówno w Europie a przede wszystkim w USA całe miasta sprzeciwiają się technologii, której długofalowe skutki nie zostały zbadane . Bezkrytyczne narzucanie miastom wdrożenia technologii 5G i Internetu Rzeczy narusza podstawowe prawa mieszkańców do ochrony zdrowia i ich własności” - czytamy w piśmie, które skierowane jest nie tylko do kandydatów w wyborach samorządowych, ale także do prezydenta, premiera i kilku ministrów.

Petycję sygnują: Stowarzyszenie Nasze Bielany - Tomasz Owca (wiceprezes), Barbara Gałdzińska-Calik (wiceprezes), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Elektroskażeniom Prawo Do Życia - Zbigniew Gelzok (prezes), Stowarzyszenie Przeciw Elektroskażeniom - Ryszard Dziworski (prezes), Henryk Banach (wiceprezes)
Polska Unia Właścicieli Nieruchomości - Tomasz Wilde (sekretarz generalny), Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA” - Barbara Barwacz-Mikuła (prezes).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory. Nie chcą, by Wassermann zrealizowała swoją obietnicę - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto