Dla każdego ogrodnika wiosna jest okresem wzmożonych prac. Aby zabiegi pielęgnacyjne nie sprawiały kłopotów, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt i narzędzia, takie jak nożyce do żywopłotu, wertykulator, aerator czy sadzarkę do cebul. Co jeszcze powinno się znaleźć w wiosennym niezbędniku?

Do podstawowych narzędzi potrzebnych w każdym przydomowym ogrodzie czy na działce należą szpadle, łopatki, grabie i taczka. Osobom, które lubują się w roślinach cebulowych, przyda się specjalna sadzarka do cebul, służąca do precyzyjnego wykonywania otworów. Aby skutecznie chronić rośliny, konieczne jest posiadanie opryskiwacza. W małych ogrodach wystarczy niewielki, zakładany na ramię, ale w przypadku większych działek lepiej sprawdzi się sprzęt plecakowy, nierzadko z napędem, np. spalinowym. W niezbędniku nie powinno też zabraknąć sekatorów (minimum dwóch rodzajów – jednoręcznego i większego - dwuręcznego). Osoby posiadające żywopłot lub tworzące bryły z roślin powinny dodatkowo zakupić nożyce do żywopłotu. Do przekopywania podłoża i stosowania nawozów organicznych w przydomowych ogrodach przyda się glebogryzarka. Wiele z narzędzi jest uniwersalnych, możliwych do wykorzystania w różnych częściach ogrodu i w przypadku odmiennych roślin. Te, które przedstawiamy poniżej, są dedykowane konkretnym strefom Twojego ogrodu.


 


Sprzęt do pielęgnacji trawnika


 


Podstawowym urządzeniem, które posiada prawdopodobnie każdy właściciel ogrodu z trawnikiem, jest kosiarka elektryczna lub spalinowa. To jednak absolutne minimum – w rzeczywistości do pielęgnacji trawnika potrzebny jest także wertykulator i aerator (narzędzia te służą do wiosennej regeneracji trawnika. Te ostatnie mogą mieć różną formę – nakładek na buty, sprzętu manualnego na długim uchwycie, elektrycznego lub spalinowego. Jeśli brzegi trawnika są utrzymane w formie tradycyjnego angielskiego kantu, warto zaopatrzyć się także w półokrągły nóż do trawnika. Trawę w trudno dostępnych miejscach można przyciąć, używając: nożyc, kosy spalinowej, podkaszarki elektrycznej lub akumulatorowej. Do zakładania trawnika i nawożenia przyda się siewnik.


 


Formowanie roślin i strzyżenie żywopłotów


 


Nożyce do żywopłotu pozwalają na precyzyjne wyrównywanie pędów krzewów tworzących zielone ściany lub rosnących jako solitery w formie brył o różnych kształtach. Nożyce takie mogą mieć napęd elektryczny (polecane do mniejszych ogrodów) lub spalinowy (bardziej wydajne i nadające się do dużych działek). „Złotym środkiem” posiadającym zalety sprzętu elektrycznego i spalinowego są nożyce do żywopłotu na akumulator, które nie wymagają dostępu do zewnętrznego źródła prądu podczas pracy. W przypadku wysokich żywopłotów i drzew przyda się urządzenie na wysięgniku.


 


Powyższe narzędzia to dopiero czubek piramidy. Z czasem, jak będziesz się wdrażać w rzemiosło ogrodnicze, Twoje potrzeby będą rosnąć, a narzędzi – przybywać. Warto uwzględnić ten fakt, budując narzędziownię lub przeznaczając na ten cel pomieszczenie w budynku gospodarczym.Dom i ogród