Wielkogabarytowe, niebezpieczne i zielone [ZMIENIAMY KRAKÓW]

Artykuł sponsorowany
Odpady wielkogabarytowe są odbierane od właścicieli lub zarządców z terenu nieruchomości w Krakowie przez zarządcę nowego systemu gospodarki odpadami, tj. MPO, zgodnie z harmonogramem, ustalonym dla różnych typów zabudowy. Co jednak począć, gdy w naszym gospodarstwie domowym pojawia się dodatkowy zniszczony mebel czy zepsuta lodówka, telewizor, którego chcemy się pozbyć "nadprogramowo", a - jak wiemy - nie wolno gromadzić nietypowych odpadów poza wyznaczonymi terminami przy altanach śmietnikowych?

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Lamusowni przy Nowohuckiej 1d lub Punktu Barycz przy Krzemienieckiej 40. To takie miejsca na mapie Krakowa, które służą selektywnemu zbieraniu nietypowych odpadów: w tym wielkich gabarytów, urządzeń elektrycznych, ale także odpadów niebezpiecznych dla środowiska.

Mieszkańcy mogą oddawać te odpady nieodpłatnie, a mali przedsiębiorcy za opłatą, zgodną z ustalonym cennikiem. Szczegółowe zasady ich działania opisane są w regulaminach, dostępnych w internecie na stronie www.mpo.krakow.pl.
L - jak Lamusownia, czyli co możemy oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych?

Do Lamusowni możemy przywieźć niemal wszystko, co z jednej strony nie powinno trafić do naszych domowych koszy na śmieci, a z drugiej po prostu nie mieści się w takim koszu i wymaga odrębnego potraktowania. Przykładowo stare meble, lodówki, zepsute telewizory czy inne urządzenia elektryczne lub elektroniczne.

Ale nie tylko te odpady mogą zostać przywiezione do Lamusowni. Kolejna grupa to odpady niebezpieczne: akumulatory, baterie, przeterminowane leki, odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin, termometry rtęciowe, kwasy, rozpuszczalniki, alkalia, tusze, smary, opakowania po farbach oraz lakierach.

W Lamusowni oraz w punkcie Barycz przyjmowane są również: świetlówki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, oleje odpadowe i tłuszcze jadalne, zużyte opony (również z felgami), tworzywa sztuczne, metale, makulatura, szkło, gruz ceglany i odpady z betonu (koniecznie w workach).

Na wszystkie te odpady w punktach selektywnej zbiórki przygotowane są pomieszczenia, w których znajdują się zabezpieczone pojemniki.

Uwaga: istnieje szereg odpadów szczególnych, które nie mogą być przekazane do punktów i wymagają wysokospecjalistycznej utylizacji. Nie mogą być tu deponowane: papa, smoła, azbest, igły.

Jak i kiedy korzystamy z krakowskich Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych?

Lamusownia czynna jest we wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem niedziel i świąt, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w soboty od godziny 7.30 do 15.30.

Natomiast punkt Barycz można odwiedzać od poniedziałku do piątku między 6.30 a 18.00 i w soboty od 6.30 do 14.00. Odpady do punktów przywozi się własnym transportem.

Przy wjeździe pojazd jest ważony na specjalnej wadze samochodowej. Tam pracownik sprawdza przywiezione przez nas odpady. Pozwala to na ustalenie asortymentu odpadów. Jeżeli wszystko jest zgodne z regulaminem, to samochód z odpadami zostaje zważony.

Następnie odpady umieszcza się w odpowiednich kontenerach, zlokalizowanych na terenie całego obiektu. Dla ustalenia ostatecznej wagi przywiezionych odpadów samochód jest powtórnie ważony przy wyjeździe z obiektu.

Miesięcznie waga przywiezionych przez mieszkańców odpadów nie może przekroczyć 200 kilogramów (jeśli chcemy je oddać nieodpłatnie jako indywidualni mieszkańcy Krakowa).

Z - jak Zakład Demontażu Odpadów wielkogabarytowych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz opon.

Zakład wraz z punktem gromadzenia odpadów zlokalizowany jest na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, przy ulicy Nowohuckiej 1 w Krakowie. Został on oddany do eksploatacji w 2010 roku.

Tego miejsca ze względu na charakter odbywającej się w nim produkcji nie zobaczy zwyczajny śmiertelnik. Właśnie tutaj rozdrabniane są wielkie gabaryty, "rozbrajane" urządzenia elektryczne i elektroniczne, a także opony. Słowem - wszystkie odpady są przetwarzane.

Jak przetworzyć odpady, czyli historia zniszczonej szafy i starej lodówki w Zakładzie Demontażu.

W zakładzie działają trzy linie produkcyjne, każda odpowiedzialna za inny typ odpadów.

Pierwsza linia służy do mechanicznego rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble, drewno czy tworzywa sztuczne. Po ich przetworzeniu powstaje alternatywne paliwo, stosowane do produkcji cementu. Jedna tona paliwa zastępuje około 700 - 800 kg węgla kamiennego.

Druga linia służy do ręcznego demontażu odpadów elektrycznych i elektronicznych, przeznaczona jest do rozbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego: suszarek do włosów, komputerów, telewizorów czy pralek. Z odpadów w pierwszej kolejności usuwane są materiały niebezpieczne lub ich części składowe, czyli zawierające rtęć, baterie i akumulatory, płytki obwodów drukowanych, wkłady drukujące itp. Następnie odzyskiwane - są zawarte w tych odpadach metale, szkło, tworzywo sztuczne itp.

Trzecia linia służy do rozdrabniania opon samochodowych. Linia do rozdrabniania opon samochodowych posiada wyskubywarkę drutu z opon oraz specjalne nożyce. Zużyte opony są rozdrabnianie przy użyciu stacjonarnych nożyc hydraulicznych. Ułatwia to znacznie ich dalsze wykorzystanie do produkcji paliwa alternatywnego lub do dalszego transportu do firm zajmujących się produkcją granulatu gumowego.

K - jak Kompostownia odpadów zielonych, czyli od odpadu po nowy produkt.
Zlokalizowana przy ulicy Krzemienieckiej 40 Kompostownia Barycz, została oddana do użytku we wrześniu 2005 roku. Właśnie tam trafiają zebrane i przywiezione przez mieszkańców Krakowa odpady zielone. Właściciele lub zarządy nieruchomości mogą przywieźć i oddać nieodpłatnie do kompostowni Barycz odpady zielone, pochodzące z pielęgnacji przydomowych ogródków lub pielęgnacji zieleni w zabudowie wielorodzinnej. Odpady zostają przetworzone. Kompostownia urządzona jest w systemie modułowo-kontenerowym. Składa się z dwóch modułów, z których każdy liczy po osiem kontenerów kompostujących, dwóch biofiltrów, dwóch stacji dmuchaw, a także urządzenia załadowczego i sterowni. Moc przerobowa kompostowni to 8 tysięcy ton materiału wsadowego rocznie. Wyposażenie kompostowni to również maszyny i urządzenia, takie jak: ładowarka kołowa, przesiewacz, rębarka do gałęzi oraz przerzucarka.

W pierwszej kolejności odpady zielone są rozdrabniane, a następnie dokładnie mieszane i nawilżane. Później trafiają do jednego z szesnastu kontenerów, w których zachodzi proces intensywnego kompostowania. Średnio po dwóch tygodniach proces ten jest zakończony. Wytworzony zostaje kompost.

Z kompostowni do naszych ogrodów
Kompost posiada certyfikat i decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co pozwala na wprowadzenie go do sprzedaży. Jest nawozem organicznym, przeznaczonym do stosowania na wszystkich rodzajach gleb. Może być stosowany jako nawóz organiczny w ogrodach przydomowych i działkowych, do uprawy roślin rabatowych, na trawnikach, w parkach, obiektach sportowych, miejskich terenach zielonych, a także trawnikach rolowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto