Emaus na Zwierzyńcu: tradycyjny odpust wielkanocny

W Poniedziałek Wielkanocny w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego ... (© Sławomir Ostrowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Poniedziałek Wielkanocny, w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego, odtworzony zostanie dawny odpust Emaus.


Zobacz też: Wielkanoc 2011: Rozpoczął się Wielki Tydzień. Krakowianie ruszyli do konfesjonałów [spowiedź w Krakowie - gdzie i kiedy?]


Przybliżone zostanie to, co niegdyś w zwyczajach przedmieść krakowskich było obowiązkowe i nienaruszalne.

Goście odpustowi będą mieli możliwość poznania dawnych tradycji i zwyczajów emausowych, a dzieci wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich zabawach. Podczas warsztatów, prowadzonych przez Annę Malik, będzie można dowiedzieć się jak powstawały dawne zabawki drewniane sprzedawane na kramach emausowych oraz samodzielnie, rodzinnie przygotować własną zabawkę z gliny (tradycyjne dzwonki) lub masy solnej. Wszyscy chętni będą mogli pomalować wyrzeźbione w drewnie ptaszki i koguciki.

W ogrodzie Domu Zwierzynieckiego stanie drewniany kram odpustowy, na którym sprzedawane będą słodkości z Krakowskiego Kredensu, wydawnictwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz drewniane zabawki – drzewka życia, figurki Lajkonika czy Pana Twardowskiego. Dorosłych i dzieci zaczarują kolorowe bańki mydlane, a wszyscy odważni, którzy dadzą się zamknąć w środku bańki, będą podziwiać świat z jej wnętrza.

Na koniec dnia wszyscy będą mogli ruszyć na tradycyjny spacer w kierunku Kopca Kościuszki, a przez cały dzień otwarta będzie również wystawa czasowa "Gablenzowie. Wokół octu, musztardy i opery".

Dlaczego Emaus?


Odpust i ulica wzięły nazwę od biblijnej wsi Emaus, gdzie miał udać się zmartwychwstały Chrystus. Po drodze spotkał dwóch swoich uczniów, przez których nie został rozpoznany.

Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza miastem. Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela (Norbertanek) na Zwierzyńcu znajduje się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. Pierwsza wzmianka o krakowskim odpuście pochodzi z rękopisu Giovanniégo Paolo Mucanti'ego – sekretarza legata papieskiego. Mucanti przebywał w Krakowie w latach 1596-1597 i zapisał:

"W poniedziałek wielkanocny poszedłem oglądać kościół, który nazywają Emaus, gdzie zbiera się wielki tłum obojga płci. Wszystka młodzież i żacy zachowują dawny zwyczaj noszenia dnia tego różdżki wierzbowej, na której rozwinięte są bazie."

Krakowski Emaus był wielkim, uroczystym spacerem mieszczan krakowskich po całym dniu siedzenia za stołem. Przerodził się z czasem w ludową zabawę, rodzaj odpustu. Towarzyszą mu kramy, strzelnice sportowe, karuzele dla dzieci, loterie fantowe itp. Na straganach wyłożone są plastikowe zabawki, pierścionki z kolorowymi oczkami, słodycze, w tym tradycyjne serca z piernika. Osobliwością krakowskiego odpustu są drewniane figurki żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę.

Odpust parafialny Emaus odbędzie się w parafii Prepozytury Najświętszego Salwatora w Krakowie. Msza św. odpustowa rozpocznie się w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 12:00.

Spotkanie w Domu Ziwerzynieckim odbędzie 25 kwietnia w godz. 9:00-16:00 ( ul. Królowej Jadwigi 41).

Tak było w 2009 roku:Czytaj też:


Zobacz na MM: Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!