Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wawel: szczątki króla, korona i badacze. Otwarto sarkofag Augusta II Mocnego

Redakcja
Fot. A.T. Pracownia Konserwacji Zabytków
Z Wawelu wyjechały do pracowni konserwatorskiej w Tychach sarkofagi trzech władców: Władysława IV Wazy, Cecylii Renaty oraz Augusta II Mocnego. Transport tego ostatniego poprzedziła tzw. eksploracja, w trakcie której badaniom antropologiczno-archeologicznym poddano szczątki monarchy.

Zdjęcia z otwarcia sarkofagu króla zamieściła właśnie pracownia Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach, która zajmie się konserwacją tych królewskich sarkofagów. Można na nich zobaczyć m.in. wydobytą z wewnętrznego, pierwotnego sarkofagu Augusta II (zm. 1733 r.) królewską koronę.

"Do naszej pracowni przewieziono także pozostałości pierwotnego sarkofagu cynowego oraz grobowe regalia królewskie, które również zostaną poddane konserwacji. Na czas prac szczątki króla przeniesiono do zastępczej trumny, która pozostała w krypcie. Wewnętrzne trumny drewniane z szczątkami Cecylii Renaty i Władysława IV także pozostają w grobach królewskich" - informują konserwatorzy.

Jak podaje pracownia, eksplorację przeprowadzili: prof. dr hab. Anna Drążkowska - archeolog, specjalistka w konserwacji i rekonstrukcji szat grobowych, prof. dr hab. Henryk Głąb - antropolog, dr Wojciech Głowa - archeolog, Agnieszka i Tomasz Trzosowie - konserwatorzy dzieł sztuki, którym towarzyszył ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii wawelskiej.

Eksploracji szczątków króla dokonano w środę po zamknięciu katedry wawelskiej, po czym sarkofagi zostały zabrane do pracowni konserwatorskiej.

Przypomnijmy: dwa z sarkofagów, które przejdą konserwację i naprawy, pochodzą z XVII wieku. To te należące do króla Władysława IV i jego żony królowej Cecylii Renaty. Są miedziane, bogato złocone.

- Sarkofagi musimy rozebrać, dokładnie obejrzeć i wtedy będzie można mówić o szczegółowych działaniach. Wydaje się, że są przemalowane, że podczas wcześniejszych napraw nie odtwarzano pierwotnych warstw, tylko malowano je na czarno - mówiła nam dwa dni temu Agnieszka Trzos. - Jest wiele ubytków aplikacji i zapewne będziemy je rekonstruować. Trzeba też będzie wprowadzić konstrukcje wzmacniające od wewnątrz.

Trzeci to sarkofag Augusta II Mocnego. Zewnętrzny jest miedziany, z połowy XIX w., a w swoim wnętrzu skrywał wewnętrzną, pierwotną trumnę z cyny. Podczas niedawnych oględzin, po uniesieniu wieka zewnętrznego sarkofagu okazało się, że ta trumna jest znacznie zniszczona i pozbawiona wieka. Dlatego też przed rozpoczęciem prac konserwatorskich niezbędna była eksploracja jej zawartości - a spoczywały w niej szczątki króla, były tam też symbole władzy monarszej oraz pozostałości szat grobowych - i przełożenie do trumny zastępczej.

Królewskie sarkofagi po zakończonej konserwacji powrócą na Wawel pod koniec roku.

Konserwacja wawelskich sarkofagów wraz z remontem wnętrz krypt to tzw. projekt kluczowy, który ma zagwarantowane kilkuletnie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. To już kolejny sezon realizacji tego przedsięwzięcia. Na tegoroczny etap ma popłynąć 1 mln 66 tys. zł z NFRZK.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wawel: szczątki króla, korona i badacze. Otwarto sarkofag Augusta II Mocnego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto