Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: "Towarzysz generał idzie na wojnę"

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Wczoraj, 12 grudnia, kino Kijów zaprosiło krakowian na pokaz ...
Wczoraj, 12 grudnia, kino Kijów zaprosiło krakowian na pokaz ... Łukasz Żołądź
12 grudnia, kino Kijów zaprosiło krakowian na pokaz filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę". Na projekcję przybył reżyser, Robert Kaczmarek.

13 grudnia - 29. rocznica wprowadzenia stanu wojennego


Krakowianie pamiętając o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981 roku, przybyli wczoraj tłumnie do kina Kijów na projekcję filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka "Towarzysz generał idzie na wojnę".

Niewygodny film

Film twórców kultowego już "Towarzysza Generała" został wydany na DVD wraz z książką i opowiada o kulisach wprowadzenia stanu wojennego. "Towarzysz generał idzie na wojnę" , jak podkreślił reżyser należy do tytułów niewygodnych i nie mogących zaistnieć w polskich mediach.

- Dwadzieścia pięć lat temu cenzura nie pozwoliła wyświetlić jednego z moich filmów, dziś "Towarzysz generał idzie na wojnę" boryka się z podobnymi problemami. Nie ma szans zaistnieć, bo mówi prawdę, dla wielu nie do przyjęcia – powiedział Robert Kaczmarek.

Na projekcję filmu przybyli nie tylko starsi, sympatyzujący ze środowiskiem "Gazety Polskiej" i "Solidarnymi 2010", krakowianie, ale również młodzi ludzie, którzy pragnęli zgłębić swoją wiedzę na temat PRL, gen. Wojciecha Jaruzelskiego i stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

Kaczmarek i Braun mówią w swoim filmie o micie konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Zaprzeczają, że gen. Jaruzelski w grudniu 1981 roku dokonał mniejszego zła. Przedstawiają dokumenty, również sowieckie, które mają świadczyć o tym, iż ZSRR nie planowało zbrojnej interwencji na Polskę, co do dziś podtrzymuje generał.

Lasota wygwizdany

- Każdego roku, 13 grudnia celebrujemy jako smutną rocznicę i dobrze, bo nie możemy o tym czasie zapomnieć, jednak spróbujmy spojrzeć na stan wojenny bardziej optymistycznie… Może dzięki niemu i decyzji Jaruzelskiego PRL nie trwa do dziś… - ironizował Marek Lasota z krakowskiego oddziału IPN, co nie spotkało się ze zrozumieniem przybyłych krakowian, którzy go wygwizdali i nie dopuścili już do głosu.

Do udziału w filmie zaproszeni zostali historycy zajmujący się okresem PRL, m.in.: prof. Andrzej Paczkowski, dr Lech Kowalski, prof. Richard Pipes, Władymir Bukowski, dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk, dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.

Przed rozpoczęciem seansu w holu kina przechadzali się młodzi ludzie przebrani za ZOMO-wców i SB-ków. W klimat tamtych czasów wprowadziły krakowian również występy artystyczne i patriotyczne pieśni.

Zobacz też:Marsz Solidarności i Niepodległości 13 grudnia w Warszawie. Jarosław Kaczyński na jego czele

Kliknij w zdjęcie i zobacz fotogalerię z krakowskich wydarzeń




Krzysztof Nęcka wygrał konkurs na film o Podgórzu!
Moda na ulicach Krakowa! Zobacz zdjęcia
Krakowski Bieg Kelnerów. Kto wygrał? Sprawdź!
Tak wygląda nowy Dworzec Główny! Zdjęcia
Dodaj artykuł
Dodaj zdjęcia
Dodaj imprezę
Bloguj z MM

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto