Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przegorzałach pojawił się nowy mural. Te już istnieją w Krakowie [ZDJĘCIA]

Piotr Rąpalski
Dzięki projektowi 101 Murali Dla Krakowa i budżetowi obywatelskiemu miasta Krakowa elewacja Klubu Kultury Przegorzały zamieniła się w zwierzyniecką bajkę. Autor projektu muralu Marcin Wierzchowski umieścił na muralu symbole związane ze Zwierzyńcem: kopiec Piłsudskiego, Panny Zwierzynieckie, słonia z Zoo Kraków w Lasku Wolskimi, stróżówkę willi Szyszko-Bohusza. Eteryczna pianiska widniejąca w centrum muralu przypomina postać pani Krystyny Lepszy, długoletniej nauczycielki gry na pianinie w Klubie Kultury Przegorzały, pracującej z kilkoma pokoleniami dzieci i młodzieży ze Zwierzyńca. Mural jest elementem projektu "Zielone Centrum Przegorzał", którego druga część - kieszonkowy ogród przy zbiegu ulic Kamedulskiej i Szyszko-Bohusza powstanie już we wrześniu. Uroczyste odsłonięcie muralu - 16 czerwca o godzinie 14:00 (ul. Kamedulska 70).

Ostatnio Zarząd Budynków Komunalnych podpisał porozumienie z fundacją Architects.PL dotyczące powstania muralu Liberator. Mural zostanie namalowany na bocznej elewacji budynku położonego przy ul. Dąbrowskiego 14. Malowidło Liberatora to wspólny projekt miasta i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy dzięki tej inicjatywie chcą zaktywizować społeczność lokalną i uczcić pamięć bohaterów - załogi samolotu Liberator, który leciał na pomoc Powstaniu Warszawskiemu i został zestrzelony nad Krakowem.

Pieniądze potrzebne na realizację projektu - 17 500 złotych studenci zbierali podczas akcji crowdfundingowej na platformie Polakpotrafi. Projekt muralu wykonała Dagmara Matuszak wraz z Arturem Wabikiem, który podjął się również realizacji dzieła. Elewację pod malunek udostępnił ZBK. Malowanie muralu zostało zaplanowane na sierpień.

Cieszą oko, zmieniają szare, puste ściany w sztukę, upiększają Kraków, są alternatywą dla prostackich bazgrołów szpecących ulice miasta - murale.

Ostatnio pojawił się nowy malunek, Muzeum Armii Krajowej, pod estakadą przy ul. Wita Stwosza. Zajęli się tym młodzi artyści: Michał Dziekan i Szymon Lorenc. Głównym elementem są baretki odznaczeń patrona muzeum - generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Mural zajmuje ponad 50m2 ściany.

Teraz planowany jest kolejny. Grupa studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęła inicjatywę stworzenia muralu, który upamiętni historię Liberatora – samolotu bombowego rozbitego w Krakowie w sierpniu 1944r. Na jego pokładzie znajdowali się angielscy żołnierze niosący pomoc Powstańczej Warszawie. Jest już projekt malunku, który ma pojawić się na jednej ze ścian kamienic na Zabłociu.

KONIECZNIE ZOBACZCIE:

Google Street View. Najśmieszniejsze, najbardziej absurdalne zdjęcia!

Pedofile i gwałciciele z Małopolski. Oni są w Rejestrze Ministerstwa! LISTY GOŃCZE

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Nie znasz tych ulic w Krakowie? Jesteś słoikiem! [FOTO-QUIZ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto