Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstaną klimatyzowane przystanki tramwajowe i autobusowe?

Arkadiusz Maciejowski
Jeden z projektów "„Przystanek 36,6°C” zakłada montaż na najbardziej obleganych przystankach systemu chłodząco- grzewczego, używanego w zależności od pory roku.
Jeden z projektów "„Przystanek 36,6°C” zakłada montaż na najbardziej obleganych przystankach systemu chłodząco- grzewczego, używanego w zależności od pory roku. Andrzej Banas / Polska Press
678 – tyle projektów zgłosili mieszkańcy Krakowa do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Z jednej strony to najwięcej w historii, z drugiej jednak to wciąż niewiele.

Wśród propozycji zadań, które miałyby zostać zrealizowane, są m.in. te dotyczące montowania klimatyzacji na przystankach komunikacji miejskiej, stworzenie nowego ronda na Azorach (przy ul. Weissa/Chełmońskiego) czy budowa tężni solankowej nad Zalewem Bagry. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy będzie można głosować na wybrane projekty. Wszystko przez zamieszanie ze statutami dzielnic.
W tym roku do podziału w ramach BO jest ponad 12 mln zł. Z 678 projektów zgłoszonych przez mieszkańców, 450 dotyczy zadań dzielnicowych a 228 ogólnomiejskich. – Dzięki różnym działaniom promocyjnym, maratonom pisania projektów itd., udało nam się odwrócić tendencję spadku liczby propozycji zadań – przekonuje Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa. W pierwszej edycji krakowskiego BO, czyli w 2014 r., zgłoszonych było bowiem 656 projektów. W kolejnych latach ta liczba malała, co było wyrazem słabnącego zainteresowania krakowian ideą BO. Rok temu zgłosili tylko 587 projektów.

W tym roku najwięcej projektów przygotowali mieszkańcy Podgórza i Prądnika Białego, a najmniej Wzgórz Krzesławickich. Sami urzędnicy miejscy przyznają, że do wyboru będzie wiele innowacyjnych zdań. Wspomniana idea montowania „systemu chłodząco- grzewczego” na przystankach, to tylko jeden z przykładów. Co ciekawe pojawia się np. propozycja montażu na skrzyżowaniach tzw. sekundników, wskazujących ile czasu pozostało do zmiany świateł. Podobny projekt został jednym ze zwycięzców pierwszej edycji BO. Sekundniki pojawiły się na sześciu skrzyżowaniach – m.in. al. 29 Listopada z Opolską. Wbrew woli mieszkańców, w 2015 r. pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczęli ich demontaż.

Listę zgłoszonych w tym roku projektów dostępna jest na www.budzet.krakow.pl. Do końca maja urzędnicy będą prowadzić ich tzw. weryfikację formalno-prawną. Ostateczna lista dopuszczonych do głosowania zadań ogłoszona zostanie 4 czerwca. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się wspomniane głosowania.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa uchwalane były nowe statuty 18 krakowskich dzielnic. Do tej pory była w nich sztywno zapisana data głosowania w ramach BO. Rozpoczynało się w czerwcu. Władze miasta chciały jednak to zmienić, by przenieść je na jesień, czyli poza okresem wakacyjnym, co mogłoby zwiększyć frekwencję.

Na sesji przyjęto więc nowe statuty dla wszystkich dzielnic, poza Bronowicami, bo radna Katarzyna Pabian (PO) zagapiła się i za późno nacisnęła przycisk do głosowania. Potem tłumaczyła się, że przeglądała druki i za późno wcisnęła przycisk. Statuty przeszłyby jednak w komplecie, gdyby zmiany poparł choć jeden radny PiS. – Mamy dwie możliwości. Albo pozostawić wszystko po staremu, zorganizować głosowanie we wszystkich dzielnicach w czerwcu, albo w tym terminie zorganizować głosowanie tylko w dzielnicy VI, a np. we wrześniu w pozostałych dzielnicach. Dziś będziemy o tym rozmawiać na Radzie BO – mówi wiceprezydent Kulig.

Przejdź do galerii zdjęć i zobacz 10 wybranych przez nas ciekawych projektów, zgłoszonych przez mieszkańców

Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto