Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie kręcą "Siłaczki", film o feministkach 20-lecia międzywojennego

Paweł Gzyl
„Siłaczki” to fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

Film pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

- Historia polskich "Siłaczek"- "naszych bojownic" - jak pisała o nich Cecylia Walewska ówczesna kronikarka ruchu kobiecego - jest niebywale inspirująca i uważam, że powinna być powszechnie znana. Prawa wyborcze to nie jest prezent, który Polki otrzymały od Piłsudskiego wraz z nadejściem niepodległości w 1918. O te prawa nasze prababki zabiegały przez lata. Dzięki ich wysiłkom mamy nie tylko prawa polityczne, ale także możemy kształcić się na uniwersytetach czy dysponować własnymi pieniędzmi. To są dziś dla nas oczywiste kwestie, ale niewiele ponad sto lat temu nie miałyśmy tych praw - tłumaczy reżyserka obrazu, Marta Dzido.

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski, twórcy m.in. głośnego i wielokrotnie nagradzanego dokumentu o bohaterkach Sierpnia ’80 – „Solidarność według kobiet”. Był to pierwszy polski film dokumentalny współfinansowany z crowdfundingu. Autorzy chcą w ten sam sposób sfinansować również część prac nad „Siłaczkami”.

Dzido i Śliwkowski zbierają środki na dokończenie zdjęć, postprodukcję dźwięku, koloryzację obrazu, przygotowanie kopii filmu DCP do rozpowszechniania w kinach, tłumaczenie listy dialogowej na język angielski i organizację uroczystej premiery w dniu 28 listopada. Można ich wesprzeć finansowo na stronie serwisu PolakPotrafi.pl pod linkiem https://polakpotrafi.pl/projekt/film-silaczki.

Głowny wątek filmu stanowią losy aktywistek z Poznania, Warszawy, Lublina i Krakowa. Jedną z bohaterek jest Maria Dulębianka, działaczka społeczna i feministka, pierwsza kandydatka do Sejmu. W jej rolę wciela się aktorka Maria Seweryn. Pozostałe role zagrały: Klara Bielawka, aktorka Teatru Powszechnego, i Marta Ojrzyńska ze Starego Teatru w Krakowie.

- Ja osobiście dużo nauczyłam się dokumentując temat polskich sufrażystek. Myślę, że to ważne, byśmy my - współczesne kobiety - miały świadomość, komu zawdzięczamy nasze prawa i wiedziały skąd możemy czerpać wiedzę i inspirację do tego, jak o te prawa dbać. Imponuje mi odwaga i konsekwencja w działaniu, determinacja, siła a także wielka wyobraźnia naszych emancypantek. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było na mapie. Miały w tym względzie trudniej niż sufrażystki na zachodzie. Ich walka była walką o wolność w pełnym tego słowa znaczeniu, bo nie wyobrażały sobie niepodległej Polski, w której prawa miałaby tylko połowa społeczeństwa - dodaje Marta Dzido.

W „Siłaczkach” nie zabraknie oczywiście również męskich postaci historycznych. Jedną z nich będzie Ignacy Daszyński, jeden z najważniejszych działaczy socjalistycznych w tamtym czaisie W filme zagra go Jakub Baran.

– Obchodzimy w tym roku stulecie przyznania kobietom praw wyborczych – i nadal kobiety muszą walczyć o swoje prawa. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj mężczyźni muszą służyć kobietom wsparciem. Walka o prawa kobiet to przecież walka o prawa człowieka. To walka nie tylko z patriarchatem, ale także z wzorcami kulturowymi, w których zostaliśmy wychowani – deklaruje nam krakowski aktor.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie kręcą "Siłaczki", film o feministkach 20-lecia międzywojennego - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto