Uwaga na upały w Krakowie w weekend 5-6 lipca Uwaga na upały w Krakowie w weekend 5-6 lipca

Lato wreszcie postanowiło zawitać do Krakowa. Od piątku 4 lipca ... (© Grzegorz Łyko )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Lato wreszcie postanowiło zawitać do Krakowa. Od piątku 4 lipca będzie upalnie, a weekend temperatura ma przekroczyć 30 kresek. Na mieście pojawią się hydranty z woda pitną.

Od weekendu zapowiada się iście wakacyjna pogoda. Czas korzystać z uroków słońca i lata. Przypominamy jednak kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać w upalne dni.

Przede wszystkim pamiętajmy, żeby nie zostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętych samochodach - temperatura w nagrzanym aucie może przekroczyć nawet 60 stopni Celsjusza w ciągu kilkunastu minut. Jeśli zauważymy taką sytuację nie bójmy się interweniować, dzwoniąc do Straży Miejskiej pod numer 986 lub pod numer alarmowy 112.

Konieczne jest także dostarczanie organizmowi przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Aby ułatwić znoszenie upałów mieszkańcom i turystom, w Krakowie staną z hydrantów z wodą z miejskiej sieci. Punkty z darmową wodą będzie można znaleźć na Rynku Głównym, koło Wieży Ratuszowej oraz przy wejściu do Parku Jordana od strony Błoń. By się napić wystarczy przez kilka sekund przytrzymać umieszczony obok hydrantu przycisk. Woda jest bezpieczna, a o jej jakość dba Centralne Laboratorium, które przeprowadza codzienne kontrole.

Osoby najbardziej narażone na wpływ wysokich temperatur czyli osoby starsze i dzieci powinny unikać przebywania na słońcu między godziną 10 a 16. Bez względu na wiek powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i użyciu kremu z filtrem przed wyjściem z domu.

W razie przegrzania i/lub odczuwania zawrotów głowy należy natychmiast przenieść się w chłodne miejsce i odpowiednio nawodnić. Jeśli objawy nie ustępują - zgłośmy się do lekarza.

Właściciele zwierząt muszą zadbać także o stały dostęp do świeżej wody dla swoich pupili, unikać spacerów w czasie najwyższych temperatur (godz. 10-16) Warto też nosić mokry ręcznik, którym można schłodzić czworonoga.

W Krakowie, jeśli temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w cieniu obowiązuje zakaz postoju dorożek w Rynku Głównym, na Małym Rynku oraz na Placu Szczepańskim między godz. 13 a 17. Dorożkarze mogą korzystać z postojów zastępczych, wytyczonych na Plantach przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy Bazylice Mariackiej.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!