Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Rudzka w Rybniku: Remont się opóźnia z powodu nietoperzy i owadów

Barbara Kubica
Ulica Rudzka w Rybniku miała być remontowana jeszcze w tym roku. Już teraz wiadomo, że prace się opóźnią i ruszą najwcześniej wiosną przyszłego roku. Dlaczego?

Ulica Rudzka w Rybniku wymaga remontu od dawna

Bezpieczeństwo żerujących na drzewach przy Rudzkiej (trasa Rybnik-Rudy) nietoperzy oraz robaków o nazwie pachnica dębowa przyblokowało na kilka miesięcy przebudowę najgorszej drogi w Rybniku – ulicy Rudzkiej łączącej Rybnik z Rudami. Remont ulicy Rudzkiej w Rybniku miał się rozpocząć jeszcze w tym roku, urzędnicy zabezpieczyli nawet na ten cel prawie 12 milionów złotych w tegorocznym budżecie, ale już wiadomo, że remont trasy ruszy najwcześniej wiosną roku przyszłego. Dlaczego? Okazuje się, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach bardzo skrupulatnie podeszła do wydania przez siebie opinii. Ta zazwyczaj jest gotowa w kilka tygodni, teraz jednak urzędnicy z Rybnika czekają na nią już kilka miesięcy. – Bez tej opinii nie możemy wydać pozwolenia na budowę i ogłosić przetargu na remont ulicy Rudzkiej. RDOŚ niestety trochę zbyt drobiazgowo podszedł do swoich obowiązków tym razem – mówi Jacek Hawel, naczelnik wydziału dróg w rybnickim urzędzie miasta. – Do tej pory procedura ta też nie trwała tydzień, czy dwa, ale przedłużania jej do kilku miesięcy, to jednak trochę zbyt długo – dodaje.

Robaczki i nietoperze muszą być bezpieczne

O co chodzi? W połowie grudnia ubiegłego roku urzędnicy z Rybnika przesłali do RDOŚ w Katowicach dokumenty potrzebne do wydania przez ten organ odpowiedniej opinii. Już po dwóch tygodniach przyszły pierwsze zapytania. – Projektant odpowiedział na nie, szybko odesłał pisma, po czym w lutym otrzymaliśmy kolejne prośby o uzupełnienie, przy czym nie dotyczyły one naszych odpowiedzi na zapytania, ale ponownie pierwszych dokumentów – tłumaczy Jacek Hawel. I taka wymiana pism na linii urząd miasta, a Regionalna Dyrekcja ochrony Środowiska trwała do pierwszych dni wrześnnia. Za każdym razem RDOŚ chciał odpowiedniego zabezpieczenia środowiska przed skutkami remontu ulicy Rudzkiej w Rybniku.
A konkretnie? Okazuje się, że instytucja troszczy się o zwierzaki, których istnieniu większość z nas nie ma zielonego pojęcia. – Musieliśmy na przykład przedstawić plan, jak zamierzamy chronić nietoperze, które mogą żyć w koronach przydrożnych drzew – mówi Jacek Hawel. Urzędnicy zdecydowali więc, że specjalnie dla nietoperzy na drzewach zamontują niewielkie, drewniane domki. – Ale RDOŚ domagał się szczegółowych informacji ile nietoperzy zasiedla te drzewa i ile domków dla nich postawimy. Nie sposób przecież policzyć tych okazów. Musielibyśmy chyba za metr ustawić przy drodze jednego urzędnika, który liczyłby nietoperze przez całą dobę. A skąd gwarancja, że jednego policzonego nietoperza, nie doliczy kolejny urzędnik? – ironizuje Jacek Hawel. Prawdziwy bój toczono także w ochronie robaków o nazwie pachnica dębowa. Ostatecznie stanęło na tym, że każde drzewo ścięte podczas remontu ulicy Rudzkiej urzędnicy z Rybnika muszą wywieść w głąb lasu, bo żyjące w nim czarne robaczki, mogły przejść na sąsiednie drzewo.

To normlana procedura

Skąd taka skrupulatność ze strony RDOŚ? W instytucji zapewniają, że to normalne działanie. – Dla regionalnego dyrektora ochrony środowiska przeprowadzającego procedurę uzgodnienia, raport stanowi podstawowe źródło informacji o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Od jakości zawartych w nim danych, ich szczegółowości i wiarygodności zależy, w głównej mierze, przebieg postępowania administracyjnego, a w konsekwencji rodzaj rozstrzygnięcia (zgoda na jego realizację lub odrzucenie projektu inwestycyjnego). W przedmiotowym postępowaniu, z uwagi na niewystarczające informacje zawarte w raporcie oraz przekazywanych uzupełnieniach, RDOŚ ostatecznie 3-krotnie wzywał inwestora do uzupełnienia przedstawionej dokumentacji – tłumaczy Małgorzata Zielonka, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
I jednocześnie podkreśla, że pytań było tyle, bo też ulica Rudzka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Zbiornika Rybnickiego i jeszcze dodatkowo na obszarze Parku Krajobrazowego Rud Wielkich i co więcej także w obrębie korytarza ekologicznego dla ptactwa. - W związku z powyższym, na etapie uzgadniania warunków realizacji przedsięwzięcia konieczne jest określenie konkretnych działań organizacyjnych, technicznych
i technologicznych mających na celu przeciwdziałanie negatywnym oddziaływaniom oraz minimalizujących ich skutki – mówią w RDOŚ.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto