Z ponad półrocznym poślizgiem otwarty został pierwszy w Krakowie i Małopolsce prywatny szpital wielospecjalistyczny. Jest to placówka św. Rafała przy ulicy Bochenka 12. Budowa trwała dwa lata.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Z ponad półrocznym poślizgiem otwarty został pierwszy w Krakowie i Małopolsce prywatny szpital wielospecjalistyczny. Jest to placówka św. Rafała przy ulicy Bochenka 12. Budowa trwała dwa lata. Skończono pierwszy etap, który kosztował inwestora - grupę Scanmed - 100 mln zł.


W tym czasie padło sporo obietnic z ust prezesów. M.in., że św. Rafał będzie najnowocześniejszą placówką medyczną w kraju, że zatrudnieni zostaną czołowi lekarze. O placówce było głośno, m.in. dlatego że w szpitalu rozpoczął pracę dr Mirosław Garlicki (zatrzymany w 2007 r. przez CBA. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości w rządzie PiS, mówił wtedy na konferencji prasowej: "Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie").

Od wtorku w komercyjnym szpitalu działają 4 oddziały z 23 łóżkami: chirurgii urazowo-ortopedycznej, ogólnej, plastycznej oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Dziennie odbywają się 2 - 3 zabiegi. We wrześniu lekarze mają zaplanowane nawet osiem operacji dziennie. W przyszłości Scanmed planuje także otwarcie kardiochirurgii, urologii, onkologii, neurochirurgii i rehabilitacji. Wówczas "św. Rafał" przygotuje 150 łóżek dla swoich pacjentów. Kiedy? Konkretnych terminów nie podają.

Udaliśmy się do lecznicy. Jest skromnie i czysto, wbrew naszym oczekiwaniom nie widać luksusów. Parter, gdzie mieści się rejestracja, nie przypomina szpitala. - O to chodziło - wyjaśnia Elżbieta Ptak, wiceprezes zarządu Scanmed. - Nie inwestowaliśmy w bogaty wystrój, tylko w najlepszy na rynku sprzęt medyczny. Mamy jako jedyni w Krakowie centralną sterylizatornię narzędzi chirurgicznych. Łóżka przeciwodleżynowe są sprowadzone z USA, identyczne można zobaczyć w popularnym serialu "Dr House". Przy pomocy pilota chory może wybrać dla siebie najwygodniejszą pozycję.

Dariusz Brojek, jeden z pacjentów, jest już po operacji kolana. Przyznaje się, że jak każdy nie lubi szpitali, ale tutaj się czuje się dobrze. - Standard wysoki, warunki idealne, pielęgniarki fachowe i co najważniejsze miłe - relacjonuje. Scanmed od początku prowadzi potężną ekspansję na rynku usług medycznych i sięga po najlepszych specjalistów. Na liście ich etatowych pracowników jest kardiochirurg Mirosław Garlicki (nie operuje, wciąż tworzy swój oddział kardiochirurgii), ortopedzi - Stanisław Szymanik, Maciej Kasparek, Stanisław M. Kruk, chirurdzy - Marek Brzeziński, Ryszard Mądry.

Operuje w Scanmedzie także Anna Chrapusta, jeden z najbardziej uzdolnionych dziecięcych chirurgów plastycznych w Polsce, Antoni Czupryna, pełnomocnik rektora CMUJ ds. klinicznych. Ze szpitala im. Rydygiera udało się pozyskać także znanego anestezjologa Jacka Gąsiorowskiego. Dr Brzeziński, czołowy krakowski chirurg, kilka lat temu emigrował do Anglii. Cieszy się, że znów może operować w Polsce. - Udowodnimy, że w naszym kraju można leczyć na europejskim poziomie - zapewnia.


Cennik zabiegów wykonywanych w prywatnym szpitalu św. Rafała:

Przepuklina - 2-5 tys. zł
Żylaki - 3-4,5 tys. zł
Zaćma - 2,5-4,6 tys zł
wszczepienie endoprotezy biodra i kolana - 10-12 tys. zł plus koszt protezy
Wycięcie wyrostka - 3-3,5 tys. zł
We wrześniu Scanmed chce podpisać kontrakt z NFZ, dzięki któremu mogliby bezpłatnie leczyć. Nie wiadomo czy dostaną, Fundusz szuka oszczędności i może się okazać, że z prywatnymi klinikami nie będą zawierać umów.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!