(© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Tysiące krakowian mogą stracić dach nad głową. Trybunał Konstytucyjny postanowił, że 17 listopada zostanie uchylony przepis, który nie pozwala eksmitować ludzi na bruk za zaleganie z czynszem. Do końca marca lokatorów będzie jeszcze bronił zimowy okres ochronny, ale później prywatni właściciele mieszkań łatwo pozbędą się "trudnych" lokatorów. Dziś muszą zapewniać im lokale tymczasowe.

Decyzja TK uchyla przepisy, zakazujące wyrzucania na ulicę osób, którym sąd w wyroku eksmisyjnym nie przyznał prawa do lokalu socjalnego. Takich ludzi w lokalach gminnych w Krakowie jest ok. 900. A w prywatnych kamienicach nawet dwa razy więcej.

- To straszne. Zagrożone są głównie osoby starsze, schorowane, które zarabiają mało lub dostają niskie emerytury - mówi Graniwid Sikorski z Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych. - Mają mało pieniędzy, zalegają z opłatami, ale i tak za dużo, aby ubiegać się o lokal gminny.

Aby dostać lokal socjalny, nie można zarabiać więcej niż 1090 zł. W rodzinie dwuosobowej limit to 910 zł "na głowę", a w wielodzietnej 728 zł. - Ludzie zarabiają ciut więcej, prawa do lokalu nie mają, ale pieniędzy na wynajęcie czegoś na rynku też nie - dodaje Sikorski.

Trybunał uchyla przepis, bo uznał, że jest on niedoprecyzowany. Nie było jasne, kto ma zadbać o miejsce dla eksmitowanych . Zdecydowano, że to zadanie gminy. Do tego nowe prawo ma wprowadzić możliwość eksmitowania osób do schronisk.

Od roku było wiadomo, że zmiana przepisów będzie konieczna. Posłowie i rząd nie przygotowali jednak wcześniej nowego prawa.

Gdy przepis przestanie obowiązywać, lokatorzy będą jednak chronieni prawem, które w zimie nie pozwala nikogo wyrzucać z mieszkania. Problem jednak pojawi się z końcem marca, kiedy okres ochronny minie.

- Obawiam się, że wielu prywatnych właścicieli będzie chciało usunąć lokatorów - mówi Elżbieta Lęcznarowicz, zastępca prezydenta Krakowa do spraw społecznych. - Po cichu liczę jednak, że Sejm przed wiosną zdąży uchwalić nowe przepisy - kwituje.

Gmina zapewnia, że sama nikogo na ulicę wyrzucać nie będzie. Myśli jednak o kwaterowaniu dłużników bez prawa do własnego lokalu od gminy do mieszkań wspólnych.

Alarmuje też Rzecznik Praw Obywatelskich w Warszawie. Wystąpił już do ministra sprawiedliwości, aby ten w trybie pilnym przygotował projekt zmian zapobiegający eksmisji ludzi na bruk.

Problem jednak w tym, że posłowie mogą nie zdążyć na czas uchwalić nowego prawa. Jesienią będą wybory. Minie sporo czasu, zanim zbierze się nowy Sejm. Dopiero później parlamentarne komisje wrócą do debaty. A czas ucieka.

- To, że nowelizacja prawa dotyczącego lokatorów nie jest jeszcze przygotowana, jest dowodem wielkiej ignorancji ze strony rządu - oburza się krakowski poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Adamczyk. - To zaniechanie musi zostać jak najszybciej naprawione przez nowy Sejm - kwituje. Wierzy jednak, że uda się zdążyć. Przypomina, że po zeszłorocznych powodziach udało się w półtora miesiąca uchwalić ustawę o przeciwdziałaniu ich skutkom.

Zobacz także: Dworzec PKP w Krakowie cudzoziemiec nadal ma problem. Po angielsku tylko w kasie międzynarodowej

Wybierz z nami Miss Lata Małopolski! [ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATEK]

Kochasz góry? Wybierz najlepsze schronisko Małopolski!

Urządź się w Krakowie! Zobacz, jak to zrobić!

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa! Zapisz się do newslettera!

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (21)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

GRANIWID SIKORSKI (gość)

ł i jest przeciwnikiem. Niestety taką samą politykę prowadzą władze państwowe, ostatnio nawet zdecydowały się wyrzucać ludzi na bruk /noclegowni/. Pan Prezydent Majchrowski oszukał także przeciwników spopielarni i w tajemnicy przed nimi zawarł umowę z prywatnymi , a w tym zachodnimi przedsiębiorcami i inwestorami cmentarnymi narażając mieszkańców Krakowa na ogromne koszty i ewentualne odszkodowania. Forum chce dialogu społecznego z władzami, ale nie może być bierne i wprowadzane w błąd oraz oszukiwane. Dlatego też musi przystąpić do różnych form protestu. MIESZKAŃCY KRAKOWA winni zrozumieć, że utrudnienia z tym związane są ceną za złą i nieudolną politykę Prezydenta Majchrowskiego jak i Państwa. Na każdą pozytywną wolę dialogu władz Miasta i Państwa odpowiemy pozytywnie, łagodząc formę naszych protestów. Tymczasem prosimy o zrozumienie naszej sytuacji.
Za Forum Przewodniczący Forum Graniwid Sikorski

GRANIWID SIKORSKI (gość)

Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych i Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych oraz Stowarzyszenie Nasza mała ojczyzna Kraków – Sidzina Podgórki Tynieckie wielokrotnie w ostatnim okresie protestowali w sprawach braku polityki mieszkaniowej oraz lokalizacji spopielarni na terenie Parku Krajobrazowego w Podgórkach Tynieckich, a także pogarszającej się sytuacji materialnej emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych. W czasie demonstracji odbywających się przed Urzędem Miasta Krakowa, pomimo zaproszenia ani razu nie spotkał się z Forum Prezydent Miasta Pan Jacek Majchrowski. Także „Okrągły Stół Mieszkaniowy”, z winy Platformy Obywatelskiej został odroczony do 15 listopada 2011r. A przecież sprawy spopielarni, mieszkaniowe i socjalne czekają i nie są rozwiązywane. Świadczy o tym pismo z Oddziału TVP Kraków z 15 lipca 2011r. Z pisma tego wynika, że Prezydent zamierza dokonać podwyżki czynszu w lokalach komunalnych za nic mając „Okrągły Stół Mieszkaniowy”. Termin podwyżki – z początkiem przyszłego roku, jest terminem aktualnym i jak najbardziej prawdopodobnym z uwagi na jednoznaczną wolę Prezydenta Miasta Krakowa. Świadczy to o tym, że Prezydent Majchrowski sabotuje zasady „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”, którego zresztą był i jest przeciwnikiem.

GRANIWID SIKORSKI (gość)

Forum w Obronie Godności Kraków, 28 lipca 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68Pan Cezary Grabarczyk
Minister Infrastruktury
ul. Chałubińskiego 4-6, 00-928 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze


Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych od dawna i wielokrotnie zwracało uwagę na brak polityki Państwa i Rządu jak i Samorządu w dziedzinie polityki mieszkaniowej.
Najnowszym przykładem jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2010 roku
sygn. akt K 19/06 dotyczącego lokali tymczasowych. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące „kto ma dać lokal tymczasowy” są nie do określone. Znaczy to, że nie wiadomo do końca kto ma przyznać lokal tymczasowy.

GRANIWID SIKORSKI (gość)

Czy mają wskazywać lokal tymczasowy wyrzucający lokatorów kamienicznicy, czy też ten obowiązek jak zwykle zostanie przerzucony na Gminy, bez zapewnienia na ten cel środków finansowych jako zadanie własne, czy też ten obowiązek winno wziąć na siebie Państwo.
Trybunał Konstytucyjny odroczył termin wprowadzenia tego wyroku o jeden rok to jest do 17 listopada 2011r. Dał więc władzom państwowym jak i rządowi rok na uregulowanie tej sytuacji. Oznacza to, że od 17 listopada 2011r. znikają przepisy o lokalach tymczasowych, w związku z tym kamienicznicy będą wyrzucać lokatorów na bruk. Chronić lokatorów jedynie będzie okresowo zasada, że nie można wyrzucać na bruk w okresie zimowym to jest od 1 listopada do 31 marca. Innej ochrony nie będzie jeżeli Sejm i Rząd nie uchwalą w tym okresie przepisów chroniących lokatorów przed kamienicznikami. Rząd do tej pory nic nie zrobił wiele wskazuje na to, że ci lokatorzy którzy nie otrzymają mieszkań socjalnych znajdą się na bruku. Świadczy to o całkowitej inercji i amoralności władzy. Za nic władza państwowa ma interesy lokatorów, preferując natomiast interesy kamieniczników i deweloperów.

GRANIWID SIKORSKI (gość)

Władze Rządowe mogą też próbować przerzucić te obowiązki na Gminy, bez partnerstwa i zapewnienia im jako zadania własne, bez zapewnienia na ten cel odpowiednich środków finansowych. Jak zwykle po drogach, kolejach to kolejny wyczyn Ministra Infrastruktury Pana Cezarego Grabarczyka. Jakże cynicznie ubódł Forum widok, jak Panu Ministrowi Cezaremu Grabarczykowi w Sejmie posłanka PO wręczała kwiaty po wygranym przez Ministra wniosku o jego odwołanie. A przecież całe kierownictwo Ministra Infrastruktury winno odejść natychmiast, choćby z powodu sabotowania polityki mieszkaniowej dla najuboższych i średniozamożnych. Niestety nic takiego się nie stało, a Pan Minister kandyduje do Sejmu w Łodzi.
Forum ze swej strony po wielokroć powtarzało i powtarza, że nadszedł najwyższy czas na zorganizowanie w Państwie „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Panie Premierze i Panie Ministrze, to co robicie w tym zakresie to kompromitacja, wstyd i hańba.

GRANIWID SIKORSKI (gość)

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski
ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa
1 x Prezes Rady Ministrów Pan Donald Tusk
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
1 x Marszałek Sejmu Pan Grzegorz Schetyna
ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa
1 x Wicepremier. Minister Gospodarki Pan Waldemar Pawlak
ul. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
1 x Rzecznik Praw Obywatelskich Pani Prof. Irena Lipowicz
Al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław Kracik
ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
1 x Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PO Pan Grzegorz Stawowy
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PIS Pan Andrzej Duda
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Przewodniczący Klubu Radnych Przyjazny Kraków Pan Bartłomiej Garda
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Prezydent Miasta Krakowa Pan Prof. Jacek Majchrowski
Plac Wszystkich Świętych ¾ 31-004 Kraków
1 x Prasa
1 x Polska Agencja Prasowa.
1 x TVP.
1 x a/a

GRANIWID SIKORSKI (gość)

Forum ponownie apeluje, trzeba wrócić do idei „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Innej drogi po prostu nie ma.
Nie może się wam udać wasz haniebny plan wyrzucania ludzi do noclegowni.
To co robicie jest wstrętne i odpychające. Trzeba wrócić do polityki mieszkaniowej. Zdaniem Forum jedyną formą jest dialog społeczny, który winien się wyrazić zwołaniem „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Powinna to być platforma rozmowy i wypracowania decyzji mieszkaniowych, a także określenia roli w ich rozwiązywaniu Władz Państwowych, Rządowych, Samorządowych. Trzeba także koniecznie nałożyć obowiązki w tym zakresie na kamieniczników którzy do tej pory uchylali się od tych obowiązków.
O to apelujemy i o to prosimy.


Za Forum Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Arystokratka (gość)

Świetnie, po prostu raj dla prywatnych właścicieli kamienic pożydowskich..... zwłaszcza w Krakowie, i tak już robią co chcą i się szarogęszą. Uczciwi ludzie, którzy mieszkali od kilku pokoleń w danym miejscu po nagłym " odnalezieniu" się właściciela czy kogoś komu w cudowny sposób-za piękne oczka rzekomy właściciel przepisał udziały w kamienicy dostają podniesienie czynszu o np 100 %?I kogo nagle stać na czynsz za mieszkanie wynoszący 3000?????????????Nie trzeba być lumpem czy ćpunem, żeby nie płacić-bo większości ludzi nie stać na taki złodziejski czynsz- a tym pasożytom w to graj-wypierniczyć ludzi na bruk i pootwierać kancelarie adwokackie, biura podróży itd. Co za Państwo??????????Urzędasy- weźcie się do roboty bo to Hańba co robicie z Polską!!!!

gość (gość) (m@rek)

tylu ilu wygrało wybory, nie sprawdzałem ilu ale są i zajmują się takimi najważniejszymi dla mieszkańców Krakowa sprawami jak przemianowanie al. Przyjaźni na al. im. Kaczyńskiego.

Gosc (gość)

To wreszcie będzie można wywalić tych pijaków, którzy mieszkają na parterze i mają nakaz eksmisji i tysiąc której miejsce na liście oczekujących. Bedzie można ich wyrzucić i ich mieszkanie przestanie być meliną dla okolicznych lumpów, nie trzeba będzie co parę dni dzwonić na policję, żeby przyjechali interweniować... Prywatny właściciel odzyska swoją własność, a wszyscy mieszkańcy kamienicy (współwłaściciele i lokatorzy) odzyskają spokój. Nie mogę się doczekać!!!!

Krzyszrof Pałac (gość)

Ławo jest oceniać innych działania, gorzej samemu pochylić się nad niedolą innych. Jestem w tym bagnie bo nie mam wyjścia, i widzę naocznie tą pomoc jaką ja i inni dostają. Widzę bezduszność pracowników MOPS i wiem dlaczego to robią. Nikt z nich nie pracuje tam z powołania tylko dla kasy. Nie podlegają żadnej ocenie ich działania są niezgodne z ustawą o pomocy społecznej i nawet ze swoim Statutem. Pracownik socjalny może wszystko i za nic nigdy nie odpowie. Minimum egzystencji wynosi 472,72 zł, ja otrzymuje zasiłek w kwocie 238,50
Moje miesięczne opłaty wynoszą 805,50 zł. Mam na pewno aktywnie poszukiwać pracy szkolić się i wyglądać schludnie . Jak to zrobić? MOPS to są większe złodzieje publicznych pieniędzy niż ja jestem. Zarabiają na krzywdzie ludzkiej i nic sobie z tego nie robią. To ich praca świadczy o naszej Radzie Miasta o Panu Prezydencie. Nie życzę największemu swojemu wrogowi by musiał korzystać z pomocy MOPS są gorsi od Faszystów. Popieram wszystkich którzy walczą o dobro ludzi którzy potrzebują pomocy.

Heniu (gość)

Wygląda na to że to całe Forum na rzecz lokatorów i bezdomnych dopiero od redaktora dowiedziało się o braku tej ustawy i ewentualnych skutkach. No to po co oni są , te całe stowarzyszenia ,jeżeli nic o takich sprawach nie wiedzą . Krzyczeć potrafią , reagować wcześniej - nie .

Krzysztof Pałac (gość)

Znowu wszystko dla dobra społeczeństwa. Ludzi starych schorowanych na bruk. Bez względu na to czy za skromną emeryturę czy rentę są w stanie zapłacić czynsz. Jakim potrzeba być człowiekiem /posłem, senatorem / by dopuścić do takiej sytuacji. Wszędzie prywata i bezwzględna pazerność.Wszystkim jeszcze mało i jeszcze więcej potrzebują kasy. Pani Prezydent Lęcznarowicz niech nie boleje nad ustawą. Niech popatrzy na swoje podwórko czy w MOPS-ie wszystko cacy.. Za co Pani bierze publiczne pieniążki nawet nie ma Pani wiedzy co się dzieje w MOPS-ie. Za co ludzie tam zatrudnieni biorą wypłatę. Za tworzenie ludzi społecznie wykluczonych, za działalność niezgodną z ustawą o pomocy społecznej. Jeżeli Pan Płaskonka dalej pilnuje Pani drzwi to co się temu mam dziwić. Wasza praca jest tylko dla uzyskania dochodu i nic ponad to. Nadziei brak że to się zmieni

centuś (gość)

Jeszcze tylko podwyżka za m na jesień, obok już za bilety, śmieci, psa i radnym PO trzeba podziękować. A gdzie oszczedności w UMK,najlepiej na mieszkancach.