18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: dworzec PKP piękny, ale dogorywa

Paweł Chwał
Dworzec wygląda naprawdę pięknie, zwłaszcza w nocy
Dworzec wygląda naprawdę pięknie, zwłaszcza w nocy Paweł Chwał
Radość z wyremontowanego za 42 mln zł dworca kolejowego trwała równe trzy lata. Okazały, pięknie iluminowany z zewnątrz budynek, w środku jest coraz bardziej... pusty. Podróżni przesiedli się na autobusy, a najemcy dworcowych powierzchni masowo z nich rezygnują przez wysokie czynsze i niewielkie obroty.

Za dwanaście godzin, jak tutaj siedzę, z dworcowej toalety skorzystało... osiem osób. Jeśli dalej tak pójdzie, to trzeba będzie zamknąć i ją, bo nie zarobimy nawet na papier toaletowy - mówi pani Janina, jedna z "babć klozetowych".

Ósmego grudnia z parkingu przed dworcem odjadą najprawdopodobniej ostatnie taksówki. - Zwróciliśmy się do PKP o obniżenie stawki za wynajem pasa drogowego na postój taksówek, ale wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Cztery tysiące złotych miesięcznie to zdecydowanie ponad nasze możliwości - mówi Bogdan Lipiński, kierowca jednej z tarnowskich korporacji.
Kiedyś było to jedno z najatrakcyjniejszych dla taksówkarzy miejsc w mieście. Teraz postój przy dworcu nie daje im szansy na zarobek.

Odkąd rozpoczęły się remonty na torach, to pociągami jeżdżą głównie... kolejarze do pracy, bo mają spore ulgi na przejazdy. Inni przesiedli się do autobusów. Nie dziwię się im. Gdybym miała do wyboru przejazd w półtorej godziny do Krakowa autobusem, albo w trzy pociągiem, to sama bym tak postąpiła - mówi Katarzyna Adamus, prowadząca kiosk z prasą w holu głównym.

Kupujących jest coraz mniej, a obroty coraz niższe. Widzi to doskonale także Zofia Kożuch, która od 35 lat utrzymuje przy wyjściu głównym na perony niewielki sklepik z wodą mineralną, napojami, drożdżówkami itp. - Gdyby nie moja sytuacja życiowa i fakt, że muszę myśleć również o chorym mężu, to pewnie, jak większość dotychczasowych najemców na dworcu, też zrezygnowałabym z tego miejsca - mówi.

Miesięcznie za siedem metrów kwadratowych, które zajmuje, płaci około 1700 zł czynszu. - W tym momencie dopłacam do interesu z... emerytury. Nie wiem jednak, jak długo jeszcze tak pociągnę - dodaje.

Kiosk otwiera już o piątej rano, bo wtedy ruch jest jeszcze jako taki. Więcej osób przewija się przez dworzec do godziny ósmej. Później budynek pustoszeje niemal całkowicie. Małe ożywienie jest jeszcze tylko między godz. 14 a 15, kiedy na pociągi powrotne do domu przychodzą po lekcjach młodzi ludzie dojeżdżający do szkół spoza Tarnowa.

Do zagospodarowania jest niemal dwie trzecie powierzchni komercyjnej dworca, w tym prawie całe skrzydło zachodnie, które od zakończenia remontu budynku w 2010 r. wciąż jest w stanie surowym. Pierwotnie miał mieścić się w nim hotel, potem była mowa o sklepie którejś ze znanych sieci, ale ostatecznie nie powstało tu nic. Od pół roku nowego najemcy nie znalazło także ok. 300 mkw. zwolnionych przez galerię miejską, która przeprowadziła się do własnego budynku. - Obecnie potencjalni najemcy interesują się połową tej przestrzeni - mówi Aleksandra Dąbek z PKP S.A.

Remonty na kolei ma zakończyć się za 1,5-2 lata. Ale czy podróżni wrócą do pociągów i na dworzec PKP? Wielu z nich na pewno już nie.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto