Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem Twierdzy Kraków [zdjęcia]

adrian87
adrian87
Wybierasz się na zwiedzanie krakowskich fortów? Zanim wsiądziesz na rower i pojedziesz, zobacz galerię zdjęć i możliwe punkty do obejrzenia.

Stolica Małopolski to miasto, które cieszy się od dawna autorytetem w wielu dziedzinach, m.in. nauki i kultury: wspaniałe uczelnie wyższe od lat zdobywają uznanie w całej Polsce, a licznie odbywające się tutaj imprezy przyciągające fanów muzyki, kultury i sztuki, ale nie tylko one są mocnymi stronami miasta.

Kraków jako była stolica Polski oraz jeden z głównych ośrodków życia politycznego i społecznego, może się pochwalić niezliczoną ilością zabytków. Jedna z ważniejszych tras turystycznych to szlak twierdzy Kraków. Kryje on szereg fortyfikacji obronnych obejmujących Kraków i okolice. Zaliczamy do nich: forty artyleryjskie, pancerne, forty piechoty, szańce i forty ziemne, baterie polowe, tradytor, schrony amunicyjne, ostrógi bramne, groty-kawerny, linie umocnień.

Większość z nich powstała za czasów okupacji austriackiej. Wędrując tym szlakiem natchniemy się również na obiekty wcześniejsze pamiętające średniowiecze czy czasy Kościuszki.

Obecnie skorzystać można z dwóch szlaków żółto-czarnych. Pierwszy przebiega od Fortu Mogiła do Salwatora. Drugi zaś ciągnie się na prawym brzegu Wisły od Fortu Lasówka do Fortu św. Benedykta.

Oto wybrane obiekty Twierdzy Kraków:

  • Fort Pancerny Sudół: Austriacki fort zbudowany w latach 1895-1897. Posiadał dwie pancerne, wieże obserwacyjną, dodatkowo wzmocniony kratą forteczną lub zasiekami, jego zadaniem była obrona przedpola między fortami Łysa Góra i Batowice.

  • Fort Mistrzejowice: zbudowany w latach 1895-1897, jest to front pancerny położony na wzgórzu ponad doliną Dłubni miał bronić pola od Batowic po Zesławice.

  • Schron Amunicyjny Łysa Góra: wzniesiony w latach 1913-1914 posiada konstrukcję kamienno-ceglaną ze stropem stalowo-betonowym.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto