Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej - zobacz zdjęcia

Piotr Weltrowski
Prezydenci Polski i Słowenii bawili z małżonkami na Helu
Prezydenci Polski i Słowenii bawili z małżonkami na Helu
Tematyka traktatu lizbońskiego, bezpieczeństwa energetycznego i planów stworzenia wspólnych ambasad zdominowała drugi dzień trójmiejskiego spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Niestety, w sobotę, podobnie jak w piątek, szczyt spowodował też ogromne utrudnienia komunikacyjne, szczególnie w Gdyni i Sopocie.

- Rozmawialiśmy o kwestiach, które mają istotny wpływ dla przyszłości Europy - stwierdził Lech Kaczyński na specjalnej konferencji, na której prezydenci Polski, Słowacji, Węgier i Czech podsumowali dwudniowy szczyt.

Owe kwestie to zarówno sprawy otwarte, jak kwestia traktatu lizbońskiego, jak i tematy, w których szczyt przyniósł przełom. Stało się tak w wypadku projektu utworzenia przez państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej wspólnych placówek dyplomatycznych. W tej kwestii głowy państw doszły do porozumienia. Jak stwierdził prezydent Kaczyński, mogą być one utworzone w niektórych państwach Afryki, Azji i Ameryki. - To jednak długie i skomplikowane przedsięwzięcie - dodał.
Rozmawiano również o planach utworzenia regionu Grupy Wyszehradzkiej, który mógłby działać w Unii Europejskiej na podobnych zasadach jak np. region Morza Bałtyckiego.

Po spotkaniu z mediami prezydenci udali się w sobotę na niezapowiadaną wcześniej wycieczkę do Gdyni, gdzie zwiedzili najwyższe budynki w Trójmieście, czyli słynne Sea Towers. To m.in. ta wizyta spowodowała paraliż komunikacyjny między Gdynią a Sopotem.
Zarówno w piątek, jak i sobotę dochodziło do sytuacji, że kierowcy czekać musieli długie minuty, aż wszyscy oficjele przejadą daną ulicą, nie w jednym, ale w kilku kordonach. Irytację kierowców budzić mógł też fakt, iż w momentach, gdy prezydenci poruszali się drogą wodną lub specjalnym autobusem, przepuszczać trzeba było także puste kolumny aut dyplomatów.

W sobotę do prezydentów państw należących do Grupy Wyszehradzkiej dołączył także prezydent Słowenii - Danilo Turk. Już po zakończeniu szczytu udał się on wraz z prezydentem Kaczyńskim do ośrodka prezydenckiego na Helu, gdzie rozmawiano m.in. o możliwościach rozszerzenia UE i NATO.

Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej - GALERIA ZDJĘĆ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej - zobacz zdjęcia - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto