Synagogę Izaaka (potocznie zwaną Ajzyka) wybudowano w XVII w. Jej fundatorem był senior kahalny Izaak Jakubowicz, od którego wzięła imię. Jest to barokowa budowla z boniowanym arkadowym portalem, ozdobiona we wnętrzu ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Synagogę Izaaka (potocznie zwaną Ajzyka) wybudowano w XVII w. Jej fundatorem był senior kahalny Izaak Jakubowicz, od którego wzięła imię. Jest to barokowa budowla z boniowanym arkadowym portalem, ozdobiona we wnętrzu bogatą dekoracją stiukową przypisywaną warsztatowi Jana Chrzciciela Falkoniego. W latach 1983-1995 przeprowadzono prace konserwatorskie, w trakcie których odkryto niezwykle cenną polichromię z XVII w., na którą składają się teksty modlitw odmawianych podczas świąt.


Obok synagogi Izaaka przy ul. Jakuba 21 znajduje się zrekonstruowany niedawno bejtmidrasz Mizrachi, w którym od 1995 r. mieści się Klub Młodzieży Żydowskiej Fundacji Ronalda S. Laudera. W synagodze codziennie w godz. 9.00 - 19.00 (z wyjątkiem sobót i świąt żydowskich) odbywają się projekcje filmów: "Krakowski Kazimierz" i "Przeprowadzka do Getta w Krakowie" (łączny czas projekcji 12 minut). Opłata umożliwia zwiedzanie synagogi, wysłuchanie modlitw i obejrzenie filmów.


Wstęp - 6 PLN.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!