Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętuj walentynki w Krakowie z radosnymi ptakami

Redakcja
Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka na Walentynki 2014 zamiast ...
Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka na Walentynki 2014 zamiast ... asocjacjapromotorowrp.com
Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka na walentynki 2014 zamiast kiczowatych serduszek na druciku proponuje złożenie budki lęgowej dla miejskich ptaków.

W Krakowie można zobaczyć billboardy zapowiadające kolejną edycję akcji Walentynki z Asocjacją Promotorów RP. Miotacz Idei tego radosnego przedsięwzięcia - Waldemar Domański zaprasza 14 lutego wszystkich zakochanych i nie tylko do spędzenia święta zakochanych po krakowsku, czyli z nową tradycją budowania budek lęgowych dla miejskiego ptactwa.

Zobacz też: WALENTYNKI 2014 W KRAKOWIE [imprezy, atrakcje, ceny]

- Będziemy montować ponad 200 budek lęgowych. Każdy, kto zbuduje domek dla ptaków będzie mógł zabrać go ze sobą za darmo - zapowiada Waldemar Domański.

Spotkanie zaplanowano w piątek, 14 lutego o godzinie 16 w Leroy Merlin Bonarka.

Waldemarowi Domańskiemu zależy na tym, by wróbli, sikorek i jerzyków było w naszym mieście jak najwięcej. Zamierza chronić te ptaki, bo uwielbia słuchać ich śpiewu i chce zawieszać jak najwięcej budek lęgowych. Dlatego założył stowarzyszenie o nietypowej nazwie - Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka. Poprosił o pomoc wiele znanych osób, zaczynając od tych, których nazwiska przypominają nazwy ptaków, m.in. Stanisława Ziębę, Sławomira Ptaszkiewicza, Andrzeja Hawranka (jego nazwisko po czesku oznacza gawrona) i Bogdana Smoka.

Zobacz też: Radni z zapałem budują domy... dla ptaków [zdjęcia]

W dużych miastach pojawia się coraz mniej budek lęgowych służących ratowaniu ptaków. Zresztą często w ten sposób faworyzuje się tylko większe drapieżniki, które nie ćwierkają, zwiastując wiosnę, ale kraczą i skrzeczą. To dlatego, że do zwykłej budki dla wróbli wsadzają głowę kruki czy wrony i wydziobują ich jaja. A jerzyki uciekają z miasta z powodu zabudowywania ich miejsc lęgowych przy ocieplaniu budynków. Warto wiedzieć, że każdy taki ptak może zlikwidować dziennie 2 tys. komarów.

- Słyszałem o wyliczeniach, według których w Krakowie jest tylko od 4 do 6 tysięcy par wróbli. To stanowczo za mało, dlatego naszym celem jest, aby do końca roku powstało tysiąc budek lęgowych dla małych ptaków. I to w skoordynowany, a nie chaotyczny sposób. Tak, żeby nie stawiać budek na drzewach, które mają iść do wycinki - deklaruje Waldemar Domański. - Zamierzamy stworzyć przyrodniczą modę budowania budek lęgowych, współpracować ze spółdzielniami mieszkaniowymi i deweloperami. Planujemy różne akcje i przedstawienia w przestrzeni miejskiej, promujące ochronę ptaków śpiewających - dodaje.

Wszystkim, którzy chcieliby wcześniej poćwiczyć budowanie domków dla ptaków polecamy krótką instrukcję autorstwa Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto