6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Nie zrobimy zakupów m.in. w galeriach handlowych

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
O tym, że dzień ten będzie wolny od pracy, zdecydował we wrześniu 2010 roku Sejm. Zabrał jednocześnie prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto wypada w sobotę.

Jeśli przeprowadzimy podobną symulację aż do roku 2025, okaże się, że przy wprowadzeniu wolnego w Trzech Króli i zabraniu wolnego za święto w sobotę, nawet tracimy jeden dzień wolny. Natomiast do 2050 roku będziemy stratni aż 8 dni wolnych.

W 2013 roku Trzech Króli wypada w niedzielę. Uroczystość to nie tylko dzień wolny od pracy, ale również zakaz handlu. To oznacza, że sklepy i galerie handlowe będą pozamykane. Zakupy można zrobić tylko na stacjach benzynowych i w osiedlowych sklepikach, gdzie za ladą stanie właściciel. Będziemy mogli jednak wybrać się do kina.

Święto Trzech Króli było wolne w Polsce do 1960 roku. Do tej praktyki wrócono po 50. latach przerwy. Nie jesteśmy jedynym narodem w Unii Europejskiej, który tego dnia nie idzie do pracy, Podobnie mają Niemcy, Hiszpania, Włochy, Austria, Grecja, Szwecja i Finlandia.
Komentarze (30)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

XXXCCC (gość)

Gdzie Niemcy a Polska. W Polsce mamy 10x więcej świąt kościelnych niż na Zachodzie. Co wy porównujecie?

j (gość)

święto . Witam wszystkich ,jak to jest tak naprawde jest z tym świetem ? Ja niestety ide do pracy .A pracuje w w zakładzie nalezącym do urzedu miasta .pozdrawiam

czytelnik (gość)

błąd. szanowny autorze, jeśli już piszesz taki artykuł to sprawdź czy na pewno masz rację... w październiku (lub listopadzie) 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że, kolokwialnie mówiąc, nieoddawanie dnia wolnego, jeśli wolne wypada w sobotę, jest niezgodne z Konstytucją, co skutkuje tym, że aktualnie mamy wolne 6 stycznia oraz że miesięczny wymiar godzin do przepracowania zostaje obniżony o 8 godzin za każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela. mimo to pozdrawiam

kondzix (jestem ze szczecina) albo takiej wiochy obok (gość)

DLA MNIE FAJNIE. Nie rozumiem was czemu nie cieszycie się z dnia wolnego. Można posiedziec w domu ewentualnie spotkac sie z kims. Fajny pomysł

acadam (gość)

kryzys w państwie. Bardzo orginalne wypowiedzi..Lecz 8 godzinny system pracy
w kapitalzmie rodem z brazylii to fata morgana.
Pracodawcy wspanialomyślni i poprostu kraj jak z bajki.
POLITYYCY NA SWIĘTA PO 500zl podwyżki i
PO TABLECIE TAKĄ mają BIEDĘ.
WSTYDZILI BY SIĘ skur.......y A SWIĘTO MI NIE PRZESZKADZA.

Basia (gość)

ble ble. Tak szczerze to i tak malo kto naprawde się zastanawia komu i po co to święto służy.

niemotorniczy (gość)

@pracownik. Napisałeś "nie karzdy ma wolne w 3 kroli" (pisownia oryginalna), ale jesteś w sporym błędzie. Przede wszystkim nie jest prawdą, że ludzie "pojda do kosciola czy spedza czas z rodzina", ponieważ większość katolików w Polsce nie chodzi do kościoła w niedziele, nie wspominając o innych dniach. Spędzą czas z rodziną? Tak, ale żeby spędzić z nią czas musisz mieć pewien budżet domowy, a on się kurczy przez wszystkie dni wolne, a ich w Polsce jest ciągle więcej, zatem rachunek jest prosty.

"niestety sa takie przedsiebiorstwa lub zaklady pracy gdzie pracodwca zmusza ludzi do przyjscia tego dnia do pracy". To mnie zaskoczyłeś! Od kiedy w naszym kraju praca jest obowiązkowa? Może jeszcze istnieje przymus wyboru pracodawcy? Jeśli czujesz się pokrzywdzony jako nauczyciel, nie pracuj. Jeśli pracujesz w zakładzie produkcyjnym, w którym "ludzie pracoja" (pisownia oryginalna) w systemie brygadowym i to Ci nie odpowiada, dlaczego się męczysz? Zmień pracodawcę i będziesz miał wolne we wszystkie weekendy i święta.

AD: Adam.... Pomysł ekstra.
Najlepiej być bogatym nierobem...
Zresztą tak odpowiedziałem nauczycielce, gdy zapytała mnie, w pierwszej klasie, kim będę jak dorosnę.
Jak zostać nierobem jest proste i nie wymaga szerszego omawiania.
Natomiast ciągle myślę jak zostać bogatym... niestety nieskutecznie.
Dzięki temu przez ponad 24 lata pracowałem we wszystkie niedzielę i święta.

adamek

Praca w święta i tak jest mniej upierdliwa.... ....niż praca na wezwanie.Człowiek może zaplanować,dziś w Boże Narodzenie pracuję ja a w Sylwestra zmiennik.Ja tak nie mogę,pierdzenie w stołek i czekanie na telefon.Nawet sen mam nerwowy że o zaplanowaniu dnia,obojętne czy święto czy dzień powszedni,nie wspomnę.
Cóż,czuwać musi ktoś aby odpoczywać mógł ktoś !

Wojtek z Krakowa

AD: pracownik. Nie bardzo trybię co masz na myśli pisząc w tym temacie sformułowanie: "coz prawo polskie widać mozna lamac na karzdy kroku" (pisownia oryginalna).
Pomijając oczywiście wiele zawodów gdzie służba musi trwać w sposób ciągły (straż pożarna, policja, służba zdrowia), jest wiele zakładów pracy w których praca służy ogólnemu dobru i też musi być wykonana mimo świąt np. transport, ciepłownictwo.
Nie należy też zapominać, że są też zwykłe zakłady pracy wykorzystujące takie technologie których przywracanie gotowości do pracy było by dużo dłuższe niż sama przerwa spowodowana świętem (np. wygaszenie pieców w hutnictwie). Tak więc nie jest to łamanie prawa, tylko tzw. inne czynniki.

******** (gość)

po co to wolne?. tak sie zastanawiam po co uchwalane jest kolejne wolne skoro pracodawcy lamia przepisy na karzdym kroku? dodatkowo twierdza ze trzeba isc do pracy a wolne dostanie sie kiedy indziej jak im sie spodoba.teraz wychodzi na to w swieta sie pracuje a wolne dostaje sie kiedy inndziej. nasze prawo zasmarkane!!!