Superkomputer "Zeus" z AGH ponownie najmocniejszy w Polsce! Superkomputer "Zeus" z AGH ponownie najmocniejszy w Polsce!

(© materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na opublikowanej wczoraj, 23 czerwca, w Lipsku prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie - superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 176. pozycji. Okazał się on zatem nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. "Zeus" z ACK CYFRONET AGH po raz dziewiąty z rzędu został najmocniejszym komputerem w Polsce. Czołowe miejsca zajmują maszyny obliczeniowe z Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Japonii.

"Zeus" jest przeznaczony do obliczeń naukowych. Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest firma Hewlett-Packard. Superkomputer "Zeus" wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Oszacowali oni, że wykonanie ubiegłorocznych obliczeń "Zeusa" zajęłoby pojedynczemu komputerowi około 11 tysięcy lat.

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH jest aktualnie w trakcie wyposażania nowej hali maszyn - wartej 12,2 mln zł. W nowym budynku wkrótce rozpocznie się instalowanie kolejnych superkomputerów. Będą one miały nie tylko ogromną moc obliczeniową, ale także superszybkie połączenia pomiędzy poszczególnymi procesorami/węzłami. W nowych urządzeniach zostanie zastosowana zaawansowana technologia chłodzenia mikroprocesorów cieczą bezpośrednio na płytach superkomputera.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!