18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studencka prasa w Krakowie [ZDJĘCIA]

Anita Gorczycka
Studenckie media są dla krakowskich żaków nie tylko źródłem informacji, ale także stają się przepustką do zawodowej kariery dziennikarza. Jak funkcjonują? Kto odpowiada za ich publikację? Jak można zostać studenckim żurnalistą?

W krakowskim środowisku akademickim nie brakuje prasy na wysokim poziomie. Tworzą ją nie tylko studenci dziennikarstwa czy polonistyki, ale także innych kierunków. - Żeby być dobrym dziennikarzem nie trzeba ładnie i składnie pisać - wystarczy mieć dobry temat i umieć pytać oraz słuchać, co nasz rozmówca chce nam powiedzieć, a reszta to formalność - tak mawia znany reporter Jacek Hugo-Bader. Kreatywnych i dociekliwych osób wśród krakowskich studentów na szczęście nie brakuje i to dzięki nim możecie czytać takie pisma jak: "BIS AGH", „WUJ” czy „Mixer”.

„Biuletyn Informacyjny Studentów AGH”, w skrócie „BIS”, to miesięcznik współtworzony przez zgraną ekipę młodych i kreatywnych ludzi, przed którymi żadna informacja się nie ukryje. „BIS” po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku. Był wówczas pismem czarno-białym o objętości pomiędzy 8 a 12 stron, a jego tematyka obejmowała głównie aktualności z życia uczelni. Od tamtego czasu wiele się zmieniło - zarówno wizualnie, jak i tematycznie. „BIS” cieszy się popularnością nie tylko wśród studentów AGH, ale także pracowników.

Aktualnie „BIS” jest drukowany w nakładzie 3000 egzemplarzy, które są rozprowadzane na wydziałach AGH, ale także wśród uczestników imprez, takich jak Targi Pracy czy Targi Organizacji Studenckich. Redakcja składa się z 20 dziennikarzy - studentów AGH. Kilkoro z nich ukończyło kursy czy staże w innych redakcjach, jednak najważniejsze jest „lekkie pióro” i dziennikarskie zacięcie.

Pismo podzielone jest na kilka działów, takich jak:
- aktualności – gdzie można poczytać o tym, co dzieje się na AGH i wokół;
- kariera – ten dział podpowiada studentom, gdzie szukać staży czy praktyk;
- kultura – czyli gdzie warto pójść na imprezę, koncert, co warto przeczytać i obejrzeć, czego kulturalnie przegapić nie wolno;
- nauka i technika – przedstawia wszelkie nowinki techniczne, porównania sprzętu, informacje z dziedziny wynalazków i nowych technologii;
- sport – zawiera relacje z wydarzeń sportowych, a także zapowiedzi przyszłych rozgrywek.

Dzięki takiemu tematycznemu zróżnicowaniu gazeta jest przeznaczona dla żaków z różnych kierunków. W BISie każdy znajdzie coś dla siebie. - Reprezentacja naszej redakcji pojawia się na różnego rodzaju spotkaniach mediów studenckich z całego kraju, jak np. warszawska konferencja „Media Student”. Mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez znanych dziennikarzy, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. To także świetna szansa do nawiązania kontaktów z redakcjami innych polskich uczelni – opowiada Małgorzata Wojtasik, redaktor naczelna pisma. - Wciąż dbamy o rozwój naszego magazynu, aby był jeszcze ciekawszy i spełniał oczekiwania studentów. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i opinie czytelników - dodaje Wojtasik.

Wiadomości Uniwersytetu Jagiellońskiego, w skrócie „WUJ”, to pismo, które towarzyszy studentom od 1990 r., co tym samym czyni go najstarszym pismem studenckim w Polsce. Jest miesięcznikiem wydawanym przez Fundację Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”, a nakład pisma wynosi 5000 egzemplarzy rozdawanych bezpłatnie.

Z roku na rok pismo zmieniało swoje oblicze - szatę graficzną, nakład, jak i zespół redakcyjny, ale zawsze było adresowane do akademickiej społeczności Krakowa, a przede wszystkim do studentów UJ. Na łamach pisma szlifowały pióra kolejne pokolenia dziennikarzy. Tematy poruszane na łamach „WUJa” związane są głównie ze środowiskiem macierzystej uczelni. Można tam znaleźć informacje dotyczące Samorządu Studentów, działalności UJ na forum międzyuczelnianym czy polityce wewnętrznej uczelni. „WUJ” prezentuje także stowarzyszenia, organizacje studenckie i koła naukowe. Pismo jest także profesjonalnym informatorem w dziedzinie kultury. Studenci znajdą tam zapowiedzi i relacje z koncertów, wystaw, recenzje książek, filmów i płyt, których warto posłuchać.

„WUJ” postawił także na promowanie młodych artystów ze studenckiego grona UJ. Poza tym pismo współpracuje z Klubem Studenckim Żaczek, Kinem Mikro, Teatrem KTO, Kinem Paradox, Centrum Kultury „Rotunda”, Teatrem Groteska oraz Starym Teatrem. Pismo wielokrotnie obejmowało patronat nad ogólnopolskimi wydarzeniami kulturalnymi, realizowanymi na terenie Krakowa. Były to m.in. Festiwal Piosenki Studenckiej, Przegląd Kabaretów “Paka”, Przegląd Kapel Studenckich, Festiwal „Bluesroads” czy krakowskie Juwenalia. Ambicją redaktorów i wydawców “WUJa” jest stworzenie pisma, które przekazując niekomercyjne treści, nie tracąc na jakości, będzie chętnie czytane przez jak największą część krakowskiej społeczności akademickiej.

„Mixer” to studenckie pismo Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Gazeta wydawana jest raz w miesiącu w nakładzie 2000 egzemplarzy. - „Mixera” można znaleźć w budynku uczelni - na korytarzach, w szatni, bufecie czy bibliotece - mówi redaktor naczelny pisma - Maciej Saskowski. Gazeta Krakowskiej Akademii jest skierowana w szczególności do grona studentów, ale nie tylko.”Mixer” cieszy się także popularnością wśród pracowników uczelni.

W „Mixerze” można przeczytać o problemach współczesnych studentów, nie tylko z kręgu krakowskiego. Dziennikarze podejmują polemikę w istotnych dla studentów i uczelni kwestiach, nie bojąc się pisać o tym, co wzbudza kontrowersje. „Mixer” informuje także żaków o tym, co ciekawego dzieje się w świecie mediów czy w szeroko pojmowanej kulturze. Nie stroni również od problematyki społecznej. Chętnie prezentuje nowości wydawnicze i podpowiada, co warto mieć w swojej wideotece czy na play liście.

Na tym jednak nie kończy się inicjatywa studenckich dziennikarzy. - Co roku organizujemy dyktando dla pracowników i studentów naszej uczelni. Pomagamy także usprawniać funkcjonowanie szkoły poprzez takie akcje jak świetlica dla dzieci młodych rodziców czy bookcrossing, czyli nieodpłatne przekazywanie książek.
Obecnie na sukces „Mixera” pracuje szesnastoosobowa ekipa. Są to głównie studenci Wydziału Politologii i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Akademii.

Znacie inne, ciekawe magazyny tworzone przez studentów w Krakowie? Które z nich uważacie za najlepsze? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach pod tekstem.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto