Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiały pomysł na walkę ze smogiem. Kraków wchłonie sąsiednie gminy?

Piotr Ogórek
Do Wielkiego Krakowa 2.0 miałyby być włączone części gmin z północy i zachodu. Stamtąd wiatr nawiewa najwięcej smogu
Do Wielkiego Krakowa 2.0 miałyby być włączone części gmin z północy i zachodu. Stamtąd wiatr nawiewa najwięcej smogu Fot. Andrzej Banaś
Pomysły na poszerzenie Krakowa pojawiają się co jakiś czas. Teraz jest konkretny projekt uchwały. Ten zakłada, że części sąsiednich gmin zostaną przejęte przez Kraków celem walki ze smogiem. Duże miasto ma sobie z tym lepiej poradzić, niż mniejsze gminy. Czas na Wielki Kraków 2.0?

W Krakowie do września 2019 r., kiedy wejdzie zakaz palenia węglem i drewnem, najpewniej uda się wymienić zdecydowaną większość palenisk. Nieliczne przypadki, które pozostaną, znikną w 2020. Ale to nie rozwiąże problemu smogu w naszym mieście. Bo zanieczyszczone powietrze nie zna granic i lwia jego część napływa do Krakowa z gmin ościennych, gdzie walka ze smogiem jest powolna, albo nie ma jej wcale. Stąd pomysł, aby fragmenty okolicznych gmin wchłonął Kraków, a na przejętych terenach wprowadzać dotychczasowe rozwiązania krakowskie - dofinansowanie do wymiany palenisk, programy osłonowe, programy wsparcia termomodernizacyjnego dla domów jednorodzinnych czy poszerzenie miejskiej sieci ciepłowniczej. W tej sprawie jest już gotowy projekt uchwały. Tyle, że nie wiadomo czy w ogóle trafi pod obrady Rady Miasta.

Tereny do rozbioru

Projekt uchwały zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych na temat przyłączenia do Krakowa obszarów sołectw z terenu sześciu gmin:

  • z Zielonek Pękowice, osiedle Łokietka, Bibice, Węgrzce, Bosutów-Boleń, Dziekanowice, Batowice, części sołectwa Zielonki - osiedle Marszowiec wraz z okolicami;
  • z Michałowic Raciborowice, Kończyce, Prawda;
  • z Kocmyrzóowa-Luborzycy Zastów, Prusy, Wiktorowice;
  • z Liszek Kryspinów, Piekary;
  • z Zabierzóowa Rząska, Szczyglice;
  • z Wielkiej Wsi Modlniczka,Modlnica, Giebułtów.

Dlaczeg te? Bo z północnego zachodu wieją najczęściej wiatry, które przynoszą smog nad Kraków.

Autorem projektu uchwały jest Kuba Łoginow, dziennikarz i aktywista miejski. - O tym co robić z zanieczyszczeniami napływającymi do Krakowa rozmawiali swego czasu radni Łukasz Wantuch, Andrzej Hawranek i Aleksander Miszalski. Postanowiłem pomóc i przygotowałem projekt, który może być podstawą do dalszych działań i dyskusji na ten temat - mówi Łoginow.

Projekt uchwały zakłada przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Krakowa, które poszerzenie granic miasta uzasadnią. To poprawa jakości powietrza dzięki użyciu programów stosowanych już w Krakowie, zwiększenie lesistości miasta poprzez przyłączenie do niego lasów z gmin ościennych czy objęcie nowych rejonów zwiększoną ofertą komunikacji miejskiej, co miałoby się przełożyć na mniejsze korki. Do tego zyski finansowe w postaci pozyskania nowych podatników. Projekt zakłada powołanie komisji metropolitarnej w ramach Rady Miasta Krakowa, która zajęłaby się m.in. sposobami likwidacji smogu z obszaru gmin otaczających Kraków. Jeśli w ciągu pięciu lat udałoby się znaleźć na to skuteczne rozwiązanie, to odstąpiono by od „aneksji” terytorium gmin.

Jeden za, reszta przeciw

Zwolennikiem poszerzenia miasta, stworzenia Wielkiego Krakowa 2.0, jest Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. - To pomysł śmiały, wizjonerski, odważny ale jednocześnie przemyślany i bardzo potrzebny dla miasta. Sięga myślą 10-20 lat do przodu. Widać, że prace nad nim trwały tygodniami, jeżeli nie miesiącami - mówi radny. Wantuch patrzy jednak przede wszystkim na korzyści finansowe Krakowa. Jego zdaniem miasto powinno zrobić wszystko, aby pozyskać nowych, bogatych podatników. - W te szerokie plany powinniśmy także włączyć Skawinę i Wieliczką. Liczę, że ten projekt będzie przyczynkiem do ważnej dyskusji.

Na pomysł sceptycznie patrzy Platforma Obywatelska oraz władze miasta. - To projekt w kierunku tego, co preferuje Łukasz Wantuch, czyli walenia pałą - jesteśmy więksi, to narzucamy swoją wolę. Mamy trochę inną koncepcję - zaznacza Andrzej Hawranek, szef klubu PO w Radzie Miasta. - Ja optuję za dyskusją i negocjacjami w kierunku aglomeracji, tak aby gminy zachowały swoją podmiotowość.

- Idąc tym tokiem myślenia, to jeśli przyłączymy do Krakowa całą Małopolskę, to budżetem Krakowa załatwimy problem smogu w całym województwie. A potem przyłączmy do tego Śląsk - mówi ironicznie Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.

Na „aneksję” nieprzychylnie patrzą także gminy ościenne. Bogusław Król, wójt Zielonek, mówi wręcz o „kosmicznym rozbiorze”.

- To pomysł bez głębszego przemyślenia, nastawiony na skłócenie wszystkich - mówi wójt Król. Zaznacza, że to okrojenie sześciu gmin z ważnych elementów ich strategii i podstawy racji bytu. - Włączy się Bibice z ich szkołą do Krakowa, a co z pozostałymi miejscowościami? Kto wybuduje dla nich szkołę? - zastanawia się.

W ramach walki ze smogiem proponuje władzom Krakowa wyprowadzenie na północ linii tramwajowej oraz budowę parkingów park and ride na 1000 aut na obrzeżach. - Jesteśmy na to w stanie wyznaczyć tereny w naszych planach - dodaje. Zielonki, w ramach walki ze smogiem, w zeszłym roku podpisały umowy na likwidację stu palenisk węglowych.

Do przeprowadzenia poszerzenia granic miasta potrzebne są konsultacje przynajmniej po jednej stronie. Bez konsultacji pod drugiej stronie, opinie wydałaby rada gminy. Byłaby ona zapewne negatywna. Decyzję o zmianie granic podejmuje jednak rząd i odpowiedni minister. Jeśli cały czas będzie rządził PiS, to nie można wykluczyć poszerzenia Krakowa. Z prostej przyczyny. Nie chodzi o walkę ze smogiem, ale o wpływy polityczne. PiS cieszy się dużym poparcie w mniejszych gminach. Gdyby weszły więc w granice Krakowa, to PiS mogłoby realnie myśleć o przejęciu nie tylko władzy w Radzie Miasta Krakowa, ale doprowadzić także do zwycięstwa swojego kandydata na prezydenta Krakowa.

- Nic na siłę. Można dyskutować o takim rozwiązaniu, jeśli będzie dla niego poparcie mieszkańców zainteresowanych gmin - uważa radny Michał Drewnicki (PiS).

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto