Słowa, które możesz usłyszeć tylko w Krakowie - też tak mówisz? [PRZEGLĄD]

krZaktualizowano 
A inaczej - temperówka. Do strugania kredek. fot. polskapress
Jakie słowa są charakterystyczne dla naszego miasta? Znacie je wszystkie? Jakie wy macie ulubione powiedzenia ,,typowo krakowskie''?

ZOBACZ TAKŻE: Kraków na siódmym miejscu najlepszych miast świata według turystów

źródło: TVN24/x-news

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2017.07.01 22:26:55

Po krakowski '' pomóż pani '' ,

2016.04.06 12:21:53

krakowskie albo może bardziej ogólnie mówiąc małopolskie określenie: borówki- na czarne jagody,zdarzyło mi się użyć tego określenia nad morzem, w Jeleniej Górze, na Mazurach i zawsze ludzie robili wielkie oczy o co mi chodzi ;)

małopolskie: oczywiście wspomniane już :idę na pole- podczas gdy reszta kraju mówi: idę na dwór, lub podwórko...

małopolskie: bańki choinkowe zamiast bombek, spinacze do prania zamiast klamerki

i chyba właśnie ta partykuła "-że" na końcu wyrazów, typu:dajże mi to, no idźże wreszcie, zróbże tu porządek itd...

w Krakowie też bardziej akcentuje się ostatnie sylaby wyrazów...

2016.04.02 09:49:47

ścierać prochy, chabazie ,chaberdzie, majcher, wiesz pan, panie, funt bilu jest tez z Kleparza, przyszło węgle.

2016.04.01 22:11:46

No to krakusy z Kazimirza dajemy - ide se kupic pu funta bilu . Czekam odpowiedzi ;-}

2016.04.01 12:20:30

Chyba chcesz powiedzieć że chłopi wychodzą na dwór żeby zobaczyć co szlachta robi. A szlachta wychodzi na pole żeby zobaczyć co chłopstwo robi.

2016.04.01 10:16:28

Idze idze bajoku piszesz a nie wiesz o czym. Szpeje to nie żadne śmieci tylko narzędzia lub części mechaniczne i temu podobne klamoty (skoro już po krakowsku) Nakastlik wcale nie jest określeniem krakowskim tylko kresowym występuje również w gwarze śląskiej. Flaszka jak najbardziej jest słowem poprawnym używanym w ogólnej polszczyźnie pochodzi od staropolskiej flaszy a ta z kolei z od niemieckiego Flasche i nie jest to żaden regionalizm. Wyraz szaflik w Krakowie choć przez większość zrozumiały to raczej używany nie jest, słowo pochodzi z gwary śląskiej i nie oznacza plastikowej miski a duże naczynie metalowe lub drewniane, najczęściej owalne z korkiem spustowym na dnie. No i w końcu piszinger, określenie jak najbardziej Krakowskie, ale twierdzenie że poprawnie nazywa się to wafel albo kajmak to już totalna bzdura. Wafel to wyrób cukierniczy w postaci cienkiego kruchego i suchego ciasta (po krakowsku andrut) Kajmak to masa powstała w wyniku długiego gotowania mleka z cukrem (pod koniec dodaje się jeszcze masło). A wspomniany piszinger to wafle przełożone masą czekoladową, opcjonalnie kajmakiem, choć to już raczej wariacja na temat.

2016.03.31 23:42:26

ale bzdura mówi krakowianka, dwa słowa turystów i tyle na temat naszego języka...to się nazywa poważny artykół i w tym momencie usuwam z polubionych...

2016.03.31 20:06:56

Idze idze bajoku

2016.03.31 19:36:47

Kto mówi "Weźże przestańże"? Albo "Weźże przestań", albo "Weź, przestańże".

2016.03.31 17:26:06

i oczywiście autobusy w Krakowie się SPAŹNIAJĄ ! :D

2016.03.31 16:33:37

Po co dworzanie miel wychodzić na dwór, skoro w nim mieszkli ??? Wychodzili na pole z doru, chłopi chodzili w pole, natoniast chodzili na dwór odwiedzic swojego Pana - poprawność jezyka PROSTE :-)

2016.03.31 15:05:39

Ponieważ dworek (określenie budynku) a było ich w Małopolsce dużo, ludzie mówili że wychodzą na pole do dwór w ich oczach był budynkiem. Pozdrawiam

2016.03.31 13:43:52

chłopi wychodzili na pole, a dworzanie na dwór. proste :)

2016.03.31 12:16:22

Nahkastlik a nie nakastlik , zastrugaczka a nie strugaczka - wiekszość słów ma korzenie niemieckie (zabór austriacki) - miasto było zamieszkane też przez dużą ilość ludności niemieckiej i ocz. żydowskiej stąd pochodzenie słów. Flizy czy glazura (Warszawa) obie formy są nieprawidłowe - to rodzaj pokrycia kafelek . Są to po prostu kafelki. No i "na pole" - w Krakowie sie mówi że z dworu wychodzi się na pole a jak mieszka się na polu to idzię się na dwór... :)

2016.03.31 10:01:54

szpeje a raczej szpeja to wcale nie śmieci, przynajmniej dla tego który je ma :)

2016.03.31 09:17:24

Studiowałem w Krakowie 5 lat i pozostało mi "zdupcaj". Ja tego nie zauważyłem ale znajomi mówią że nadużywam :D

Poza tym, "czy" zamiast "trzy", "pantofle" mówione na kapcie, "potargana" nie "przedarta"... no i oczywiście "idziemy na pole", "jak na polu?"

2016.03.31 07:34:18

zdupcaj!