(© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Śledztwo w sprawie oszukanych opiekunek starszych osób w Niemczech nabiera rozpędu. Tymczasem oskarżane przez nie firmy pączkują.

W Prokuraturze Rejonowej Kraków Śródmieście-Zachód akta dotyczące Eweliny B. i jej kolejnych firm, m.in. Aries Europe, pęcznieją z dnia na dzień.

Zgłaszają się nowe poszkodowane z całej Polski - jest ich już 50. Firmy B. są im winne co najmniej 200 tys. złotych. Oszukane dzwonią też do naszej redakcji. Proszą o pomoc.

Czy prezeska odpowie za swoje czyny?

Ich historie są podobne. Małgorzata z Grodziska Mazowieckiego wyjechała do pracy pod Kolonią (Niemcy) w 2014 r. Podpisała umowę z firmą Career Investment (jej prezeską jest B.). - Od poczatku z wypłatą pieniędzy były problemy. Moja niemiecka rodzina płaciła firmie, ale do mnie pieniądze trafiały nieregularnie. W końcu ta rodzina wymuszała na nich płatności, wstrzymując kolejne przelewy, dopóki ja nie dostanę pensji z poprzednich. Skutkowało, ale za ostatnie dwa miesiące już nie dostałam nic. Firma jest mi winna 1600 euro - mówi kobieta.

Po powrocie próbowała się kontaktować z prezeską, ale nigdy nie mogła jej zastać w firmie (Career Investment ma siedzibę przy ul. Jurajskiej w Krakowie). - Przedstawiono mi ugodę, w ramach której chcieli mi spłacać zobowiązania. Ale to był absurd! Po 20 euro miesięcznie przez sześć lat - denerwuje się kobieta. Mariola, która również ostatnio się do nas zgłosiła, założyła kolejnej firmie Eweliny B., Aries Europe, sprawę o niewypłacenie wynagrodzenia. - Wygrałam ją, ale niestety komornik nie ma jak ściągnąć moich pieniędzy za pracę w Niemczech za dwa miesiące. To ok. 10 tys. zł - żali się kobieta. - To trwa już rok i nic. Wychodzi na to, że pracowałam przez dwa miesiące za darmo. Sprawa jest z pogranicza prawa cywilnego i karnego, więc śledczy będą mieli bardzo twardy orzech do zgryzienia.

Rozważają m.in. paragraf o wyłudzeniu pieniędzy przez firmy zatrudniające kobiety (bo w sprawie oszustwa, według naszego kodeksu karnego, trzeba też udowodnić zamiar). Chodzi o środki wpłacane przez niemieckie rodziny. W tej kwestii prokurator prowadzący sprawę będzie się zwracał do Niemiec o pomoc prawną. Chce m.in. przesłuchać rodziny, u których pracowały Polki.

Tymczasem trzy firmy pani prezes: Career Investment, Aries Europe i Leo Europe działają w najlepsze. Mało tego, na rynku funkcjonuje około 10 tego typu spółek, powiązanych z Eweliną B. personalnie lub finansowo. Prokurator nie może im zakazać działalności. Jedyne, co mogą na razie radzić śledczy, to: być ostrożnym. Czytać wpisy w internecie pod nazwą firm. Kiedy rozmawialiśmy z panią prezes, twierdziła, że wszystkie nieporozumienia załatwi, a pieniądze wypłaci. Zapewniała, że każda opiekunka może z nią porozmawiać. Tak się jednak nie stało. Dla tych, które chcą z nią rozmawiać, jest nieuchwytna.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (39)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

bb (gość) (JustynaB)

gówno prawda. to co robi pflegeengel to oszustwo. umowa polska, umowa niemiecka, niby ubezpieczenie w niemczech a w rzeczywistości ułożyli się w jakiś dziwny sposób z facetemw aok, że aok nie ma pracowników w komputerze tylko ten jeden pan ma panie opiekunki na kartce wypisane... pieniądze przychodza z firmy na giblartarze.

maritta (gość)

Ja też pracowałam w tej firmie w 2008 i 2009 roku.Za każdym razem kiedy wracałam z niemiec liczyłam wypłate i robiłam drake w firmie.Dostałam cały zwort wynagrodzenia ,ale tłumaczyła sie p.Ewelina że to błąd księgowej ,ale to chyba były początki jej przekrętów bo dopiero zaczynała działalność.Chciała nawet żebym podpisała papiery z wsteczną datą.A chodziło o to zeby płacić za niipełny przepracowany mies, urywając z każdego mies. po 3 dni
tłumaczyła ze chodzi o to ze w mies. należa sie nam 3 dni urlopu i ze wyrówna ja bede w domu to ona zapłaci całośc.Nie podpisałam zadnej wstecznej umowy i odeszłam z firmy. to firma oszustów i złodzieji . NIE POLECAM

IGT (gość)

Ja byłam w Niemczech z tą firmą w 2014 r.Do chwili obecnej nie otrzymałam wynagrodzenia za październik 2014.Złożyłam doniesienie do prokuratury i czekam na razie co będzie się dalej działo. Dostałam propozycje ugody, że od kwietnia przyszłego roku będą mi spłacać przez cały rok po 100euro miesięcznie. Chore króliki. Kategorycznie odradzam tę firmę bo ciągle mają problemy z wypłatą za naszą pracę.

Moni (gość)

Jeśli ktoś tam pracuje to niech powie całą prawdę jak ta firma działa niech winni zostaną ukarani

ł (gość)

nie tylko opiekunki są pokrzywdzone przez panią prezes, ale również pracownicy w biurze. Nie płaci na czas wynagrodzenia i do tego trzeba świecić oczami przed awanturującymi się opiekunkami, które przyjeżdżają do biura i wyżywają się na pracownikach za brak pieniędzy i oskarżają o współudział. Powoli wszyscy odchodzą z tego biura....

Dorota Mogielnicka (gość)

Pracowałam 3,5 roku w Career Investment,Aries Europe,Leo Europe.Pod koniec zaczęły się kłopoty z wypłacalnpścią,więc jak ostatnią wypłatę dostałam na 3 raty to wściekłam się i po wielu telefonach do firmy zwolniłam się stamtąd i odeszłam .Pracuję obecnie w firmie ,która jest jak na razie wypłacalna,ale nie jeżdżę już na dłużej niż 6 tygodni.

Ania (gość)

Trzeba tą kobietę ukarać niech więcej nikogo nie oszukuje !!!Należy się sprawedliwość

joanna (gość)

Dziewczyny bardzo dobra fitma Abona24.de tylko tu trzeba miec geverbe albo dzialalnosc gospodarcza polska

KRYSTYNA (gość)

Ja polecam firmę Pro - Pflege z Brzegu. Pracowałam z tą firmą . Jest rzetelna , pomaga , gdy są kłopoty i wypłata dobra i na czas.

Lars Recken (gość)

Dzień dobry
Padło tu pytanie czy ktoś słyszał o firmie z Wroclawia Pflegengel24 lub Job Work Germany i Provivo ktora miesci sie w Niemczech .Byłam ich pracownicą jako opiekunka.Jeśli trzeba udzielić informacji oto mój mail: lars.recken4@gmail.com Proszę pisać.

JustynaB (gość)

Pflegengel24 lub Job Work Germany z Wrocławia Polecam firmę wypłata na czas Pomoc z ich strony, jak jest problem .to można liczyć zarówno na nich jak i na koordynatora w Niemczech