Szymon Bałek, skazany za blokowanie w grudniu 2016 r Szymon Bałek, skazany za blokowanie w grudniu 2016 r

Szymon Bałek, skazany za blokowanie w grudniu 2016 r. wjazdu rządowej kolumny na Wawel oraz jego adwokat Tomasz Banaś (© Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

- Panie prezydencie, mówię "sprawdzam" i liczę na przychylenie się do mojego wniosku - podkreślił Szymon Bałek, jeden z siedmiu ukaranych za blokowanie w grudniu 2016 r. wjazdu kolumny rządowych. Złożył on wniosek o ułaskawienie do prezydenta RP. Pomimo że nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok w tej sprawie

Szymon Bałek na początku lipca został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 300 zł i zwrot 80 zł kosztów postępowania. Sąd uznał, że wraz z sześcioma osobami złamał art. 90 Kodeksu wykroczeń, dotyczący utrudniania ruchu na drodze publicznej. A tego zdaniem śledczych dopuścili się uczestnicy spontanicznego protestu pod Wawelem 18 grudnia 2016 r., kiedy na wzgórze zamkowe próbowała wjechać kolumna rządowych pojazdów m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim.


Autor: Piotr Drabik

Skazani odwołali się od wyroku nakazowego. Oznacza to, że sprawa trafi do pierwszej instancji. Mimo to Symon Bałek wraz z obrońcom Tomaszem Banasiem postanowili prosić prezydenta Andrzeja Dudę o ułaskawienie.

- Nie czuję się winny zarzucanych czynów. Pan prezydent ułaskawił pana Mariusza Kamińskiego i jego kolegów, przez co otworzył drogę do bardzo niebezpiecznego precedensu. Dlatego postanowiłem sprawdzić, jak odnosi się do zwykłego szarego obywatela - dodał Szymon Bałek.

Krakowianin nawiązał w ten sposób do precedensu sądowego z listopada 2015 r., kiedy prezydent Duda ułaskawił cztery osoby jeszcze przed wyrokiem drugiej instancji. Wśród nich znalazł się Mariusz Kamiński, minister-koordynator ds. służb specjalnych oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Ponadto adwokat Tomasz Banaś poinformował, że jako obrońca skazanego za blokowanie Wawelu ma utrudniony dostęp do dowodów sprawy. Przede wszystkim materiałów filmowych, które stanowią główny dowód obciążający uczestników grudniowego protestu.

Termin rozprawy sądowej po odwołaniu się skazanych od wyroku nakazowego nie został jeszcze wyznaczony.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (10)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ZIWK (gość)

Dlaczego uparcie Jarosławowi Kaczyńskiemu daje się ksywę "Prezes"?
Przecież jest Posłem na Sejm RP - i określajmy go tym zaszczytnym tytułem.
No chyba, że takie określenie jak "poseł Jarosław Kaczyński" zbytnio by zbliżało go do zwykłych ludzi...
Jeszcze by niektórzy zaczęli się zastanawiać - czy zwykły poseł ma prawo do zamykania Wawelu i wjazdu tam dla swojej wygody...

gg (gość)

Jakie jest prawo to wiemy,ale prawo jest prawem i trzeba je przestrzegać.Tego domaga PO i Nowoczesna nie może być tak że mówimy że ktoś nie przestrzega prawa,a sami łamiemy.

mietek (gość) (POP)

zal takich moherowych pustakow,że nie umieją sami myśleć.Wawel to nie dla szczerbatego.Wystarczy,że Dziwisz spapral go pochowkiem.

Tadeusz (gość)

dla takich jak on to powinni na Wawelu postawić pręgierz! Ja pierwszy bym wlał takiemu kilka batów na gołą doopę!

xyz (gość) (rafal)

Po sposobie wyrażania się widać kto tu kmiotem. Poglądy, że Wawel, nekropolia Jagiellonów, jest dla urzędników i ich rodzin, to tylko prymitywne buraki mogą mieć.

POP (gość)

zadne ulaskawienie ,,skazac na 100lat takiego przemodrzalca...ktoego podstaawilio ci z PO BY "UMILAC "ZYCIE KACZYNSKIEMU..